Wiadomości

Trzy osoby zginęły w tragedii w Wodzisławiu. Są ustalenia prokuratury

Zespół biegłych będzie ponownie zajmował się tragicznym wypadkiem z 13 stycznia z wodzisławskiej Zawady

Przypomnijmy: w wyniku tego zdarzenia śmierć poniosły trzy osoby, a dwie zostały ranne. Pisaliśmy o tym wielokrotnie w naszych materiałach, do których linki znajdziecie tu. Teraz wodzisławska prokuratura zwróciła się o dodatkową opinię biegłych, którą sporządzą specjaliści z Politechniki Krakowskiej.

Tragiczny bilans wypadku

O tej tragedii mówiło się w całej Polsce. Wieczorem 13 stycznia ratownicy walczyli o życie młodych ludzi podróżujących audi, które brało udział w wypadku w rejonie skrzyżowania ulic Młodzieżowej i Paderewskiego. Samochód zderzył się z peugeotem, po czym kierowca audi stracił panowanie nad pojazdem, który dachował i uderzył w słup sygnalizacji świetlnej.

W pojeździe znajdowało się pięć osób. 18-letni kierowca zginął na miejscu. Pomimo podjętych prób reanimacji, nie udało się uratować również dwóch pasażerów w wieku 18 i 19 lat. 17-letnia pasażerka, w stanie zagrożenia życia, została przewieziona do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, natomiast 19-latka trafiła do szpitala w Wodzisławiu Śląskim.

Wszystkie osoby były zakleszczone w pojeździe – powiedzieli nam wówczas strażacy

Kierowca peugeota z zarzutami

24-letni kierowca peugeota, który nie odniósł obrażeń i był trzeźwy, usłyszał 15 stycznia zarzuty. Oskarżono go o spowodowanie wypadku poprzez nieumyślne naruszenie zasad ruchu drogowego oraz niezachowanie ostrożności podczas skrętu w lewo. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Prędkość audi kluczowym czynnikiem

Tego samego dnia, w sieci pojawiło się nagranie z monitoringu, które zarejestrowało przebieg zdarzenia. Na filmie widać peugeota skręcającego w lewo oraz nadjeżdżające z dużą prędkością audi. Jak poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, Joanna Smorczewska, licznik audi zatrzymał się na 140 km/h, co pokrywa się z ustaleniami biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych. Przeprowadzono również eksperyment procesowy na miejscu zdarzenia, który został udokumentowany protokołami oraz zdjęciami, a być może także materiałem wideo.

Prokurator rejonowy z Wodzisławia Śląskiego, Rafał Figura, potwierdził, że opinia biegłego wskazuje, iż audi poruszało się z prędkością 139 km/h, co czyni kierowcę tego pojazdu odpowiedzialnym za wypadek.

Kolejna opinia biegłych z Krakowa

Strony zapoznały się już z opinią biegłego, jednak pełnomocnicy osób podróżujących audi złożyli zastrzeżenia, kwestionując, że to wyłącznie 18-letni kierowca audi przyczynił się do zdarzenia. Prokurator prowadzący sprawę częściowo podzielił te zastrzeżenia, uznając, że jedna opinia nie jest wystarczająca do wszechstronnego wyjaśnienia sprawy. W związku z tym, sprawa zostanie ponownie przeanalizowana przez zespół biegłych z Politechniki Krakowskiej, którzy otrzymają pełen materiał dowodowy, z wyjątkiem pierwszej opinii. Prokurator Rafał Figura zaznaczył, że na podstawie jednej opinii nie można zakończyć postępowania, czy to umorzeniem, czy aktem oskarżenia. Oczekiwanie na kolejną opinię może jednak potrwać kilka miesięcy. Dopiero po jej otrzymaniu prokuratura będzie mogła podjąć dalsze decyzje dotyczące zakończenia postępowania przygotowawczego.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button