Wiadomości

„Tylko sku……y tak robią!” Awantura o nagrody w JSW

Zapowiedź wywożenia na taczkach, wypisywania się ze związków, epitety i złość. Tak wygląda rzeczywistość Jastrzębskiej Spółki Węglowej w pierwszym dniu wypłacania nagród

To z pewnością nie będą spokojne dni w śląskim górnictwie. A już na pewno nie będzie spokojnie w JSW, gdzie rozpoczęło się wypłacanie nagród. Nagród – dodajmy – niższych, niż przed rokiem, o czym pisaliśmy we wtorek w artykule 230 milionów do wypłaty w JSW. Górnicy dostaną nagrody. Dodatkowo – o czym również wspominaliśmy w naszym materiale – by otrzymać nagrodę należy spełnić pewne warunki i właśnie to jest jedną z przyczyn niezadowolenia pracowników JSW (we wszystkich cytatach zachowano pisownię oryginalną).

Pracowałem po 3-4 weekendy żeby odłożyć na operacje wzroku . Kiedy Już uzbierałem i zrobiłem operacje musiałem mieć 30dni L4 za które odliczyli mi ponad 2000. JEDYNIE CO MOŻECIE NAM POMÓC I PROSIMY ABYŚCIE UDOSTĘPNILI W PDF REZYGNACJE Z CZŁONKOSTWA ———DZIĘKUJEMY——-

Ukarano mnie za to, że urodziło nam się dziecko. Miesiąc opieki nad chorą żoną no i ciach. Na krew też chodze i pójdę znowu. Uratuje komuś życie nawet jeśli mam za to zapłacić. L4? Też w tym roku się przydarzyło, ale na szkoleniach uczą nas, że do pracy mam przyjść zdrowy, wypoczęty i wyspany…
Moje zaangażowanie? Pokazują dodatkowe dni przepracowane w danym miesiącu, średnio +4.
Nagroda? Super, że jest, dziękujemy. Ale cięciami zabieracie nie tylko nam ale i naszym dzieciom. Pozdrawiam 🙂

Brawo związki! Mąż złamał palec, nigdy nie chodzi na zwolnienia – dostanie połowę nagrody. Tak się mu dziękuję za to, że pracuje w weekendy i wiecznie przychodzi zmęczony, bo ludzi coraz mniej…
Sasin wyniesie ze spółki dwa miliardy złotych, a u Was cisza. Ktoś tu popadł w samozachwyt. Dobrze, że on nie ma konta na FB, bo by napisał niecenzuralny komentarz…

Tylko skurwysyny tak robią,temu pasibrzuchowi S@sinowi pozwolili zajebac 2/3 mld a zabrali ludziom chorym.

O co chodzi? Jak zwykle: o pieniądze, a raczej ich brak, bo zdaniem górników związki nie tylko nie stanęły na wysokości zadania, gdy idzie o – nomen omen – wysokość nagrody, ale także gdy idzie o warunki. Solą w oku szeregowych pracowników jest zapis, że dyrektor zakładu ma prawo obniżyć nagrodę każdemu, kto przebywał na zwolnieniu lekarskim.

Ma takie prawo, ale nie musi z niego korzystać – mówi Tomasz Siemieniec, rzecznik prasowy JSW S.A. -To indywidualna sprawa każdego z dyrektorów – podkreśla

Górnicy na tym rozwiązaniu nie zostawiają suchej nitki:

Dzięki za motywację! W Poniedziałek wybiorę się na kopalnie żeby w końcu wypisać się z Solidarności. Dzięki też, że za urlop tacierzyński, za krwiodawstwo i tydzień chorobowego uwalono mi 1,5tys premii, szkoda tylko że nikt nie wliczył mojego zaangażowania w pracę w dniach wolnych od pracy, a tych miałem w tym roku równo 30 dni.

Czy rzeczywiście w związkach zawodowych będą topnieć szeregi? Na razie sytuacja jest – delikatnie mówiąc – napięta. Dziś w samo południe ZZ Kadra, ZOK NSZZ Solidarność i Federacja ZZG JSW S.A. ostro zareagowały na krytykę:

„Strząsnąć z siebie te pasożyty i rozdeptać to robactwo.”
Tak dziś rano pisali o nas koledzy z WZZ „Sierpień 80”. Ten liczący aż 5️⃣0️⃣ członków w spółce JSW SIG związek zawodowy kontynuuje swój piknik pod siedzibą JSW S.A. Koledzy wożą się nawet taczkami, tak dobrze się bawią. Wydaje im się, że są głosem 2️⃣4️⃣0️⃣0️⃣ pracowników JSW SIG.
Teraz postanowili wziąć się za nasze nagrody. Oni załatwiliby przecież więcej i to dla wszystkich, nie ważne, czy ktoś chodzi do pracy czy nie. Wszystkim równo i wszystkim co tylko mogą obiecać.
W JSW S.A WZZ „Sierpień 80” liczy około 6️⃣0️⃣0️⃣ członków. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej pracuje 2️⃣1️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ pracowników, a w całej Grupie Kapitałowej ponad 3️⃣0️⃣0️⃣0️⃣0️⃣. Koledzy myślą, że siejąc ferment i obrażając nas tak jak to robią w PGG, zyskają tu poklask. Przysłali nawet solidny desant Przecież oni walczą o was, oni wam wszystko załatwią, oni…..a konkretów jak nie ma tak nie ma. Koziołek Matołek🇵🇱 to piękna polska bajka o dążeniu do celu wbrew wszelkim przeciwnościom. On na L4 nie chodził. Przykre, że tak ją hańbicie.

Nie obyło się też bez pewnej złośliwości:

Uczestniczą w rozmowach [z Zarządem JSW – przyp. red.] tylko najmocniejsze związki zawodowe na naszych kopalniach. To niestety boli pozostałe. Koledzy organizowali pikniki, ulotki, masóweczki pod bramami z desantem z PGG. Chcieli zaistnieć. Reprezentatywne dyskryminują je. Takie żale rozumiemy. Rozumiemy nawet przypisywanie sobie naszej pracy. Tylko czy takie działanie służy naszej załodze? Od kilku dobrych lat w naszej Spółce stosuje się mądrą zasadę i w sprawach ważnych rozmawia się z reprezentatywnymi, czyli najmocniejszymi związkami zawodowymi. To one negocjują korzystne dla pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej porozumienia płacowe, jak na przykład te, w sprawie którego dziś negocjujemy. My działamy.

Dodatkowym aspektem sprawy jest fakt, że – zdaniem pracowników – nagroda powinna być wyższa, niż rok temu, bo i zyski JSW S.A. są wyższe. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Nagrody są dużo niższe. Na ten argument zareagowało szefostwo Spółki:

Przypominam działaczom WZZ Sierpień 80, ze Pracownicy JSW nie otrzymali premii z zysków, a jednorazową nagrodę motywacyjną, która zgodnie z podpisanym w lutym bieżącego roku porozumieniem z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi była częścią podwyższonego o 15,4 proc. Funduszu Płac Pracowników JSW – napisał Prezes Tomasz Cudny

Co dalej? Czy na kopalniach wybuchną strajki? Czy górnicy będą się wypisywać ze związków? To zapewne okaże się w poniedziałek.

Powiązane artykuły

4 komentarzy

  1. Koledzy górnicy zapominają, że dzięki Związkom Zawodowym maci 100% plątane chorobowe. Pobierając świadczenie przez pełen miesiąc 30 dni macie wypłacone 30 dniówek 100%. Więc gdy jest złamany paluszek ciągniesz chorobowe 60 dni. Śmiechu warte. ponad 20% absencji chorobowe w JSW S.A. świadczy, że chorować się opłaca. Więc nie płaczcie. Idzie do Zagórowskiego ona Wam przypomni zasady wynagradzania za efektywność pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button