Ulica „Boczna 339 ABC”. Radny interweniuje w sprawie numeracji budynków
Mordęga. O tym wie każdy, kto choć raz szukał nowo wybudowanego domu na przedmieściach Rybnika
Numeracja posesji potrafi przyprawić o zawrót głowy. Chaotycznie nadawane numery i boczne odnogi ulic nie tylko utrudniają życie, ale są niebezpieczne, bo służby ratunkowe mają niejednokrotnie problem ze znalezieniem właściwego adresu. O tym, że nie jest to problem wyssany z palca może świadczyć krótkie spojrzenie na mapę. Prosty przykład: ulica Pogodna na Brzezinach, gdzie numeracja sięga już litery K.
Tym problemem postanowił zająć się radny Damian Twardawa kierując do Prezydenta Kuczery interpelację w sprawie wysokich numerów i bocznych odnóg głównych ulic.
Czy Wydział Architektury w porozumieniu z radą miasta nie mógłby na etapie planowania, wydawania pozwoleń itd. zaplanować przejęcia dróg gruntowych/bocznych, przy których budowane są osiedla lub domy oddalone od głównych dróg? Chodzi również o prywatne drogi będące na etapie projektowania własnością dewelopera;
Czy nie byłoby to o tyle zasadne, że Rada Miasta po przejęciu w/w dróg miałaby ułatwione zadanie w nazewnictwie i oznaczaniu numeracji posesji? Nie powtarzałaby się sprawa np. ul. Zebrzydowickiej czy Brzezińskiej z wysokimi i nieuporządkowanymi numerami budynków;
W odpowiedzi Prezydent Kuczera stwierdza, że takie działania są już podejmowane:
1. Do zadań Wydziału Dróg należy sporządzanie planów rozwoju sieci drogowej, czyli tworzenie nowych połączeń komunikacyjnych lub przebudowa istniejących. Na tym etapie analizowane są potrzeby w zakresie ewentualnych wykupów gruntów pod ciągi komunikacyjne, a dodatkowo Wydział Dróg opiniuje MPZP w zakresie planowanych tam połączeń drogowych. Zapewniam, że były i są podejmowane działania analityczne w oczekiwanym przez Pana zakresie przy czym każdorazowo oceniane są korzyści, koszty i zagrożenia wynikające z tego typu działań.
Ad 2. Aby nadać nazwę ulicy nie jest konieczne przejmowanie terenów zajętych pod drogę na własność gminy. Nazwę ulicy można nadać również na ulicę będącą własnością osób prywatnych. W takim przypadku konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody od wszystkich właścicieli działek, na których zlokalizowana jest ulica. Nadawanie nowych nazw ulic oraz ustalanie numeracji porządkowej dla budynków usytuowanych przy takiej ulicy może zmniejszyć ilość, ale nie całkowicie wyeliminować, numerów porządkowych w postaci liczby całkowitej uzupełnionej wielką literą alfabetu łacińskiego. Ponadto zagęszczanie sieci ulic poprzez nadawanie terenom zajętym pod drogi nazw ulic może również skutkować koniecznością zmiany adresów dla istniejących już budynków. Obecnie numeracja porządkowa ustalana jest zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z 21.07.2021 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1368) z uwzględnieniem ładu przestrzennego.
Wygląda zatem na to, że wysokie numery posesji na razie pozostaną. Jak będzie z nowymi? Radny Twardawa komentuje sytuację krótko:
Będę nadal dążył do uporządkowania naszego miasta. Rybnik ma być lepszy i Lepszy Rybnik o to zadba. Miasto potrzebuje gospodarskiej ręki. Nie chodzi o to, by zasłaniać się przepisami, ale by ludziom łatwiej było funkcjonować w mieście – kończy Damian Twardawa