Urząd: To będzie rondo olimpijczyków! Mieszkańcy: Wykluczone!
Konflikt rybnickich władz miasta z radami dzielnic – odsłona kolejna!
Rozpoczęła się instalacja nowych ozdób na Rondzie Zebrzydowickim. No właśnie… Czy Zebrzydowickim? Mieszkańcy Zebrzydowic, Nowin, Maroka i Smolnej są w tej sprawie wyjątkowo jednomyślni. Władze Miasta natomiast uparcie trwają przy swoim stanowisku i udają, że problemu nie ma.
A problem jest, o czym informują nas przedstawiciele zebrzydowickiej rady dzielnicy. Ale od początku: Wszystko zaczęło się w sierpniu 2021 roku, kiedy to prezydenta Piotra Kuczerę odwiedził judoka – również Piotr Kuczera. Prezydent Piotr Kuczera był pod wrażeniem opowieści z tokijskich Igrzysk Olimpijskich, którymi sypał jak z rękawa judoka Piotr Kuczera. Wówczas to prezydent Piotr Kuczera rzucił pomysł, by w jakiś sposób uhonorować rybnickich olimpijczyków. Judoka Piotr Kuczera był jak najbardziej za i oto w połowie listopada 2022 roku władze miasta poinformowały, że mają zamiar zmienić nazwę jednego z najstarszych rybnickich rond – Ronda Zebrzydowickiego. Nowa nazwa miała brzmieć: Rondo Olimpijczyków.
Co powiecie na rondo w Rybniku z instalacją ukazującą rybnickich judoków, którzy dzielnie walczyli podczas Tokio 2020? Agata Perenc i Julia Kowalczyk z KS Polonia Rybnik oraz [judoka] Piotr Kuczera z Kejza Team na pewno będą prezentować się dostojnie! – pytał wówczas i oznajmiał prezydent Piotr Kuczera na swoim fanpejdżu.
Judocy i inni sportowcy zapewne byli zadowoleni – w przeciwieństwie do mieszkańców, którzy nie zostawili na tym pomyśle suchej nitki.
W dupach się już poprzewracała kuczerze i ekipie. Całkowicie zgadzam się ze stanowiskiem rad dzielnic, a w sytuacji kiedy czytam w jednym artykule że trzeba zaciskać pasa w następnym o wydaniu 150tys rzekomo zabezpieczonych w budżecie na fanaberie (bo tak to trzeba nazwać) to jakaś totalna paranoja. Tak jak argumentują dzielnice: są inne ronda, to je sobie nazywajcie, przecież zmiana nazwy istniejącego ronda to są koszty. Paranoja. Weźcie już tego kuczere. (pisownia oryginalna)
Bardzo głupi pomysł. Ludzie się już przyzwyczaili do tej nazwy i pewnie nadal będą jej używać. A nasi judocy w Tokio to dali plamę, dostali łomot i wrócili. Teraz za to dostaną nagrodę? (pisownia oryginalna)
Zaczynam sie zastanawiac, czy moja teoria, ze te zapomniczenie Rybnika to skutek malomiasteczkowosci i kompleksow decydentow czy… (zawsze unikalem tego sposobu myslenia) parcia wykonawcow tychze na kase i wreczania korzysci majatkowych lub innych wladzy. Judocy jak i inni sportowcy maja swoje MEDALE! Jeden z druga nie robili tego co robili, zeby im ktos pomniki stawial. Po nich beda inni. Rondo ma nazwe i wszystkim z tym dobrze. (pisownia oryginalna)
Jakby tego było mało oliwy do ognia dolały rady dzielnic Zebrzydowice oraz Maroko-Nowiny zarzucając władzom miasta nieuczciwe podejście do konsultacji z przedstawicielami mieszkańców, bowiem rady miały tylko 4 dni na odpowiedź, a – przypomnijmy – był to długi weekend listopadowy (11, 12 i 13 listopada). Padły wówczas gorzkie słowa pod adresem władz.
W tak krótkim czasie nie ma możliwości zwołania Rad Dzielnic Maroko-Nowiny oraz Zebrzydowice. Z tego też powodu rady ww. dzielnic nie mogą podjąć wymaganych uchwał opiniujących zamiar zmian. Wyrażamy niniejszym zdziwienie i protestujemy przeciwko takiej formie konsultowania spraw istotnych dla społeczności mieszkańców dzielnic Maroko-Nowiny oraz Zebrzydowice. Prowadzenie korespondencji w okresie wydłużonego weekendu związanego z Narodowym Dniem Niepodległości, w trybie nagłym i pilnym – jakby chodziło o sprawy nadzwyczajne, niespodziewane, nieplanowane – trudno uznać za zgodne z zasadami szacunku dla społeczności mieszkańców bezpośrednio zainteresowanych sprawami ich miasta. Taki tryb uniemożliwia nie tylko przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami dzielnic Maroko-Nowiny i Zebrzydowice, ale sprawia wrażenie celowego utrudniania rzetelnej dyskusji na zadany temat.
Dalej jest niemniej ostro, ale – cóż tu dużo ukrywać – równie słusznie.
Nazwa „rondo Zebrzydowickie” jest z jednej strony nośnikiem czytelnej informacji, silnie zakorzenionej w świadomości mieszkańców obu dzielnic miasta Rybnika i okolicznych miejscowości. Odnosi się do wsi rycerskiej Zebrzydowice, włączonej w granice miasta Rybnika w 1973 roku. Należy do grupy rybnickich rond, w których uhonorowano historyczną odrębność miejscowości włączonych w administracyjne granice miasta w różnych okresach jego rozwoju, takich jak: rondo Chwałowickie, rondo Boguszowickie, rondo Orzepowickie, rondo Golejowskie, rondo Radziejowskie, rondo Wawok, czy też rondo Garbocze, albo rondo Rymera. Arbitralne porzucenie dotychczasowej nazwy może świadczyć o swoistej ignorancji, a nawet dezynwolturze w kwestii nazewnictwa – mówią radni dzielnicowi.
Powyżej prezentujemy skan pisma skierowanego przez radnych dzielnicowych do UM. A tymczasem wczoraj, 29 grudnia, na rondzie rozpoczęto stawianie figur mających symbolizować sukcesy rybnickich olimpijczyków. Na zarzuty wpisywane w komentarzach na fp miasta, że mieszkańcy są temu przeciwni odpowiedział wiceprezydent Piotr Masłowski i w ten sposób rozpętał małe piekło (zachowujemy pisownię oryginalną)
Czytelnik: Jesteście niepoważni. Rada dzielnicy wyraziła się negatywnie o tym pomyśle, pod artykułem posypały się na was gromy a wy jak ślepe woły w zaparte. Co, już była faktura wystawiona i nie dało się wycofać?
Piotr Masłowski: która rada wypowiedziła się negatywnie na ten temat? Te artykuły dotyczyły nazwy ronda, a nie instalacji. I nie były oficjalnym stanowiskliem Rad. Instalacja była w budżecie od grudnia 2022. Nie słyszałem o protestach.
Czytelnik: ogarnijcie się w tym urzędzie,zobaczcie jakie dziuryw jezdniach a wy na takie głupoty wydzjecie pieniadze moje i podatników tego miasta,gańba by was było !!!Czytelnik: Po pierwsze na cholerę wydawać na to kasę no chyba że jako Miasto sramy pieniędzmi… Uważam osobiście że jak już coś robicie to niech to ma jakiś sens i pomalujcie to tak jak trzeba jak na znak olimpijski przystało! Już żużlowiec ze stali stoi i dlaczego nie ma barw klubowych zielono czarni tylko stoi takie bez życia? Ale i tak uważam że jest wiele ważniejszych wydatków w Rybniku niż idiotyczne figurki bez głowy które były bardzo kosztowne.
Pytany przez nas o zdanie jeden z członków rady dzielnicy Zebrzydowice odpowiada krótko: Nasze przesłanie do władz miasta było krótkie i proste – przestańcie traktować nas niepoważnie.
Dodatkowo może się okazać, że sprawa będzie miała i inny wymiar zahaczający o prawo do znaku towarowego, ponieważ jeden z mieszkańców zaznaczył, że wykorzystanie symboli olimpijskich bez zgody PKOl jest zabronione. Co miasto na ten zarzut? Czekamy na odpowiedź UM.