Wiadomości

W Godowie uczczono pamięć Powstańców Śląskich

Biało-czerwona iluminacja pojawiła się na terenie Godowa, gdzie 105 lat temu rozpoczął się zryw polskich Górnoślązaków

I Powstanie Śląskie było jednym z trzech zrywów zbrojnych, które miały miejsce na Górnym Śląsku po zakończeniu I wojny światowej. Miało ono miejsce od 16/17 sierpnia do 24 sierpnia 1919 roku i było wyrazem niezadowolenia polskiej ludności z sytuacji politycznej oraz warunków życia w tej części Górnego Śląska, która znajdowała się wówczas pod administracją niemiecką. O tym fragmencie górnośląskiej historii przypomniały władze Godowa.

Z terenów obejmujących współcześnie gminę Godów pochodziło wielu powstańców śląskich, walczących w zrywach powstańczych w latach 1919, 1920 i 1921. I powstanie śląskie wybuchło na terenie Skrbeńska i Gołkowic, po tym jak powstańcy wyruszyli z sąsiednich Piotrowic, które obecnie znajdują się w granicach Republiki Czeskiej.

ℹ️ W Godowie nocą z 17 na 18 sierpnia 1919 r. stoczono jedną z ważniejszych bitew I powstania.

‼️ Wielu powstańców oddało życie w toczonych walkach. Dziś w sposób szczególny pamiętamy o poległych w trzech Powstaniach śląskich mieszkańcach naszych miejscowości.

✝️ Byli to: Karol Wodecki, Franciszek Burdzik, Józef Zielecki, Piotr Potysz i Wilhelm Chrobok (pochowani na cmentarzu w Godowie), Stefan Damec, Emil Mencner, Józef Patas, Emil Majzner, Paweł Sobik, Antoni Papok, Rudolf Szostek, Emil Tomaszek, Augustyn Panus, Ernest Robenek, Konrad Serwotka, Franciszek Sernik (pochowani na cmentarzu katolickim w Gołkowicach), Karol Borek, Karol Pszczółka (pochowani na cmentarzu ewangelickim w Gołkowicach), Wawrzyniec Staszek, Maksymilian Sigel i Jan Pietroszek (pochowani na cmentarzu w Skrzyszowie) – napisano na fp Godowa

Przypomnijmy, że po I wojnie światowej, na mocy traktatu wersalskiego, planowano przeprowadzenie plebiscytu na Górnym Śląsku, który miał zadecydować o przynależności tych ziem do Polski lub Niemiec. Obszar Górnego Śląska był niezwykle ważny, zarówno ze względu na przemysł (zwłaszcza węgiel), jak i znaczenie geopolityczne. Ludność była mieszana – duża część była polskojęzyczna, ale wpływy niemieckie były bardzo silne, zarówno w polityce, jak i gospodarce. Podziały światopoglądowe widoczne są do dnia dzisiejszego.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button