Wiadomości

W Pstrążnej przywrócono dostawy wody

Woda już na szczęście jest. Prąd też. Gmina Lyski powoli wraca do jako takiego życia, choć o normalności długo jeszcze nie będzie można mówić

Wicewojewoda śląski Michał Kopański odwiedził dziś Pstrążną dotkniętą środową nawałnicą. Obiecał dodatkowe wsparcie finansowe dla gminy Lyski gdy tylko zostanie oszacowana pełna wysokość strat. Wojewoda planuje wystąpić do premiera o pomoc finansową, która ma obejmować bezzwrotną pomoc w wysokości 6 tysięcy złotych oraz odszkodowania za zniszczone budynki mieszkalne do 200 tysięcy złotych, a za budynki gospodarskie do 100 tysięcy złotych.

Wójt gminy Lyski – Sylwia Gabryelska-Ritzka – przekazała, że dostawy wody zostały już przywrócone we wszystkich sołectwach, co było priorytetem. Dzięki wsparciu wojewody udało się rozwiązać problem z kontenerami na odpady, których początkowo brakowało. Rano decyzją wójt powołano specjalną komisję do szacowania szkód. Komisja już rozpoczęła prace w terenie zbierając wnioski od mieszkańców, aby jak najszybciej mogli oni otrzymać odszkodowania i pomoc. Na szczęście według Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego żaden z budynków nie został na tyle poważnie uszkodzony, by wyłączyć go z użytkowania.

Kluczowe informacje:

  • Dostawy wody przywrócone w całej gminie
  • Wicewojewoda śląski zapowiedział dodatkowe środki finansowe
  • Powołana specjalna komisja do szacowania szkód
  • Budynki nie są na tyle uszkodzone, by je wyłączyć z użytkowania
  • Straż pożarna i ekipy Tauron wciąż pracują nad usuwaniem skutków nawałnicy

W gminie Lyski wciąż działają jednostki straży pożarnej, które usuwają zniszczenia – szczególnie fragmenty zerwanych dachów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button