Wiadomości

Wywłaszczenia pod CPK nielegalne? Nagły zwrot w sprawie kolei dużych prędkości

Tego nikt się nie spodziewał. Podczas piątkowej debaty o nowej linii kolejowej radca prawny Wojciech Wałęga zaskoczył wszystkich

Miało być merytorycznie i było. Aż nadto. Uczestnicy debaty zadawali rzeczowe pytania przedstawicielom spółki Centralny Port Komunikacyjny. Tyle że nie zawsze otrzymywali rzeczowe odpowiedzi. Nikomu nie udało się na przykład dowiedzieć, ile całość będzie kosztowała.

Jak można nie wiedzieć, ile coś będzie kosztowało? Nie ma żadnego biznesplanu? Jak tak można cokolwiek projektować??? – dopytywał Roman Fritz, wiceprezes Konfederacji Korony Polskiej

Podobnie enigmatyczną odpowiedź na swoje pytanie otrzymał radny sejmiku wojewódzkiego Grzegorz Wolnik, który dopytywał, po co przez Jastrzębie-Zdrój mają przechodzić obok siebie dwie linie kolejowe – jedna projektowana przez CPK, a druga przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Ta druga zdaniem Grzegorza Wolnika jest dużo bardziej zaawansowana.

Nie wiem, skąd ma pan informacje, że prace nad linią PKP PLK są bardziej zaawansowane – odpowiedział przedstawiciel CPK -A dwie linie to nic dziwnego, bo one się mają uzupełniać, a nie konkurować ze sobą.

Dużo goręcej – choć merytorycznie – było podczas zadawania pytań przez publiczność.

Czy celowo ukryliście fakt, że linia ma przebiegać przez tereny po dawnych wyrobiskach górniczych, co może doprowadzić do katastrofy i śmierci setek ludzi??? – dopytywał jeden z obecnych na sali kolejarzy

Największą jednak niespodziankę przygotował na sam koniec radca prawny Wojciech Wałęga zadając banalne z pozoru pytanie.

Proszę mi powiedzieć, czy zdaniem panów – zwrócił się do przedstawicieli Centralnego Portu Komunikacyjnego – budowa linii kolejowej dużej prędkości od Katowic do granicy polsko-czeskiej przez cały region to w rozumieniu ustawy o CPK inwestycja czy inwestycja towarzysząca?

Odpowiedź przedstawicieli CPK była jednoznaczna: jest to inwestycja towarzysząca, ponieważ w rozumieniu ustawy o CPK inwestycją jest wyłącznie budowa lotniska i okolicznej infrastruktury.

W takim razie wywłaszczenia są nielegalne – oznajmił radca Wałęga – ponieważ ustawa przewiduje specjalny tryb wywłaszczeń tylko w wypadku inwestycji (czyli samego lotniska – przyp. red.). W przypadku inwestycji towarzyszącej (czyli linii kolejowej przecinającej Rybnicki Okręg Węglowy – przyp. red.) wywłaszczenia muszą się odbywać na podstawie Ustawy o Gospodarce Nieruchomościami. To zupełnie inny tryb postępowania.

Indagowany przez nas radca Wojciech Wałęga potwierdził swoje ustalenia w rozmowie z naszym portalem po debacie. Materiał video w tej sprawie pojawi się już dziś na naszym portalu.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button