Wiadomości

Zderzenie pociągu z ciężarówką. Nie żyje jedna osoba, kilkanaście rannych. Policja: to nie kierowca zawinił

Do tragicznego wypadku kolejowego doszło w środę w miejscowości Dolna Lutynia niedaleko Karwiny, kilka kilometrów od granicy polsko-czeskiej. Na miejscu zginął maszynista, ranny został między innymi kierowca ciężarówki

Zdarzenie miało miejsce na odcinku Bohumín – Dětmarovice o godzinie 5:40 rano. Lokomotywa i jeden z wagonów wykoleiły się, a linia trakcyjna została uszkodzona. Jak ustaliła wstępnie czeska policja kierowca najprawdopodobniej nie spowodował tragedii.

Chociaż przyczyny wypadku są wciąż badane, coraz częściej mówi się o wersji, że główną przyczyną zderzenia jest nieodpowiedni stan przejazdu. Policja ogłosiła wczoraj, że kierowca nie będzie ścigany. Zarząd Kolei już przedwczoraj odrzucił doniesienia o skargach na przejazd. Ale to zdecydowanie nie jest pierwszy przypadek, gdy ciężarówka utknęła na przejeździe z powodu jego nieodpowiedniego stanu. W zeszłym roku tragedię w Kutnej Horze powstrzymała na przykład szybka reakcja kierowcy i policjantki. Od tego czasu nic się nie zmieniło w sprawie przejazdu, Urząd Kolejowy i Zarząd Kolei nie mają planów jego poprawy. W sierpniu ubiegłego roku również czeska telewizja zwróciła uwagę na kłopotliwy przejazd – donoszą media na czeskim Śląsku i Morawach

Na miejscu interweniowały służby ratunkowe, a strażacy wysłali cysternę ratowniczą. Według informacji strażaków, w pociągu podróżowało około 60 osób, z których wszystkie udało się ewakuować. Ruch na dotkniętym odcinku kolejowym był wstrzymany przez cały dzień. Policja wszczęła postępowanie z podejrzeniem „popełnienia przestępstwa narażenia społeczeństwa na skutek zaniedbania”, ponieważ wypadek miał miejsce na przejeździe kolejowym z sygnalizacją świetlną i szlabanami.

Wpływ zdarzenia na komunikację pociągów Kolei Śląskich i PKP Intercity nie był duży. Jednakże z powodu utrudnień na sieci kolejowej zarządzanej przez czeskie koleje wprowadzono zmiany organizacji ruchu dla kilku dalekobieżnych pociągów na odcinku Zebrzydowice – Petrovice u Karvine.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button