Wiadomości

Proszę wstawać, gdy wchodzę i nie chwalić policji. Zdumiewające zarządzenie prokuratora

Gliwicka Prokuratura Okręgowa (podlegają jej wszystkie prokuratury rejonowe w naszym regionie) ma nowego szefa. I ma też nowe zasady. Zasady – dodajmy – dość ciekawe

W naszej części województwa tematem numer jeden rozmów w środowisku prokuratorskim stały się nietypowe wytyczne nowego szefa Prokuratury Okręgowej – Bogusława Rolki. Wśród prokuratorów zawrzało, gdy ich zwierzchnik zalecił nie tylko nowy sposób sporządzania urzędowych pism, ale także etykietę zachowania w biurze. Prokuratorzy mają teraz m.in. wstawać, gdy szef wchodzi do pomieszczenia, a w korespondencji urzędowej stosować wyłącznie czcionkę Times New Roman. Dodatkowo, mają powstrzymać się od podkreślania czy pogrubiania tekstu.

Instrukcje „jak pisać” i „jak się zachować”

Na prokuratorskich forach internetowych pojawiły się żartobliwe komentarze i satyryczne wierszyki, krytykujące styl zarządzania Rolki. Wierszowany komentarz jednego z prokuratorów sugeruje, że nowe zasady dotyczą nie tylko pisania pism, ale i innych aspektów pracy – w tym nawet kultury korzystania z toalety. A wszystko dlatego, że Bogusław Rolka, który od września pełni funkcję szefa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, wprowadził szczegółowe zasady redagowania pism służbowych. Zgodnie z jego wytycznymi, każdy dokument powinien być napisany czcionką Times New Roman, o wielkości 13, z odstępem 1,5 między wierszami. Szef zalecił także unikanie zbędnych pogrubień – w projektach pism można wyróżniać jedynie adresata. Pozostałe podkreślenia czy pogrubienia uznano za zbędne.

Etykieta i zasady formalne

Jak twierdzą pracownicy prokuratury, Rolka z niechęcią podchodzi do systemów komputerowych, co powoduje dodatkowe utrudnienia w codziennych obowiązkach. Według prokuratorów, ich nowy szef zaleca, by nie chwalili policji za sukcesy, co odebrane zostało jako oznaka dystansu między prokuraturą a policją. W obszernym, bo czterostronicowym piśmie, Rolka zwrócił także uwagę na inne kwestie formalne, takie jak stosowanie godła państwowego na dokumentach. Zauważył, że czasami adres prokuratury pojawia się w dokumentach dwukrotnie i w różnych formatach, co w jego opinii nie przystoi urzędowej korespondencji. Po ogłoszeniu zaleceń, na forach internetowych pojawiły się komentarze ironizujące. I są to komentarze dość ostre (zachowujemy pisownię oryginalną – przyp. red.).

Powtarza się stara,sprawdzona metoda.Aby awansować ,nie liczy się poziom merytoryczny,
doświadczenie,predyspozycje,a przynależność,w odpowiednim czasie,do właściwego związku.Smutne,ale prawdziwe.

Jego instrukcja sporządzania pism idealnych jest graficznie toporna💥 (nie ma odstępów między akapitami ani punktacji), nieczytelna💥 (długie, wielokrotnie złożone zdania) i napisana wątpliwą polszczyzną💥 (mowa np. o stykających się oczekiwaniach)

Może niech sprawi sobie jeszcze jakiś pierścień żeby go w niego całować. No niestety niektórym od władzy w dupie się przewraca.

Jeden z prokuratorów zasugerował nawet, że przygotowanie szczegółowego dokumentu z wytycznymi zajęło co najmniej dwa dni. Co na to wszystko Prokuratura Okręgowa? Próbowaliśmy się dodzwonić do Rzecznik Kariny Spruś, poinformowała nas, że tej sprawy nie będzie komentować.

Nie jest to temat, na który wypowiada się rzecznik prasowy. Proszę zapytać bezpośrednio pana prokuratora – usłyszeliśmy

Z prokuratorem Rolką jak na razie nie udało nam się skontaktować.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button