Wiadomości

Radźcie sobie same. Miasto chce zamknąć ul. Klasztorną i pozbawić Urszulanki dojazdu

Potrzebujecie parkingu? To sobie go zorganizujcie. Tak w skrócie można – zdaniem sióstr Urszulanek – przedstawić zachowanie władz Rybnika

Słynny w całym regionie Zespół Szkół Urszulańskich Unii Rzymskiej zlokalizowany jest w centrum Rybnika u zbiegu ulic 3 Maja, Piłsudskiego, Miejskiej i Klasztornej. I to właśnie ta niewielka i uroczo położona uliczka ma zostać wyłączona z ruchu samochodowego. Sęk w tym, że jest jedynym sensownym dojazdem do szkoły. Na pozostałych trzech arteriach komunikacyjnych albo nie można się zatrzymać, albo postój jest bardzo ograniczony. Tymczasem do szkoły dowożeni są uczniowie z całego niemal ROW.

Jakoś przecież musimy te dzieci dowieźć do szkoły – zżymają się rodzice -Pieszo spoza Rybnika nie dojdą.

I rzeczywiście na razie organizacja ruchu – jak widać na zdjęciu poniżej – pozwala na w miarę swobodne dostarczenie dziecka do placówki.

Tymczasem miasto ma zamiar dojazd do szkoły zamknąć całkowicie. Z takimi planami nie zgadza się Przełożona Urszulanek i do UM trafiło pismo w tej sprawie, w którym siostry wnioskują o przemyślenie tej decyzji.

Projekt jest dla nas wielkim zaskoczeniem, gdyż z ulicy Klasztornej od dawna jest brama wjazdowa do naszej posesji a jednocześnie jest to brama naszej Szkoły Podstawowej (i to jest istotniejsze), gdzie uczą się dzieci klas najmłodszych 1-3 (150 uczniów). Do tej pory była to droga jednokierunkowa z możliwością przejazdu i zatrzymania się do 15 minut, teraz Państwo proponują drogę ślepą. Nie wyobrażamy sobie momentu, gdy rodzice przywożą dzieci, w jaki sposób wykonać manewr na tak wąskiej drodze. U nas nie ma możliwości wjazdu, gdyż parking posiada tylko sześć miejsc. Bardzo prosimy, aby w godzinach przywożenia i odbiernia dzieci była możliwość ulicy przejezdnej od ul. Miejskiej do ul. 3 Maja. Kolejną sprawą są słupki parkingowe sterowane pilotem, prosimy abyśmy jako właścicielki posesji przy tej ulicy miały możliwość korzystania z pilotów.

Mało tego. Siostry podkreślają, że udostępniły grunt pod inwestycję i proszą o życzliwość:

Może to niewielki kawałek naszego gruntu, który został wykorzystany pod ten projekt, ale w ramach wynagrodzenia nasze dzieci i rodzice powinny mieć dogodny dojazd.

Odpowiedź ze strony Władz Rybnika może nieco zadziwiać, ponieważ UM nie ma zamiaru w żaden sposób iść Urszulankom na rękę. I pisze o tym dość bezceremonialnie.

Nie będą wprowadzane żadne zmiany w projekcie architektoniczno-budowlanym oraz docelowej organizacji ruchu. Miasto Rybnik stoi na stanowisku, ze każdy właściciel nieruchomości prowadzący działalność, czy to gospodarczą czy edukacyjną winien we własnym zakresie zapewnić dojazd i komunikację swoim klientom. Ponadto informuje iż pilot sterujący słupkami parkingowymi będzie dostępny wyłącznie dla służb technicznych oraz ratunkowych i nie przewiduje się ich udostępniania innym podmiotom zewnętrznym – czytamy w odpowiedzi z rybnickiego magistratu

Na pewno tak tego nie zostawimy – zapewniają rodzice najmłodszych uczniów. -Będziemy walczyć o dojazd, wybieramy się na sesję Rady Miasta.

Z kolei Siostra Przełożona Ewa Pyzik ma zamiar prosić o pomoc Miejskiego Konserwatora Zabytków i wnioskować o spotkanie w tej sprawie już w przyszłym tygodniu. Czy miasto ma zamiar rzeczywiście zablokować dojazd do szkoły? Zadaliśmy to pytanie w UM i czekamy na odpowiedź. Do sprawy będziemy oczywiście wracać.

Powiązane artykuły

7 komentarzy

 1. Kiedy zapadała decyzja o zablokowaniu ulicy i odcięciu dla rodziców możliwości dojazdu do szkoły? Kto podjął taką decyzję? Radni? Kiedy? Na której sesji? Jeżeli ktoś umie znaleźć tę informację, to proszę podać. Który radny zagłosował za zablokowaniem przejazdu dla rodzin dzieci? Nazwiska trafią do sieci społecznościowych rodzin dzieci. W kwietniu przyszłego roku, przed wyborami samorządowymi dopilnuję, żeby ta informacja została rodzicom przypomniana.

 2. Czy ja dobrze rozumiem, że to prezydent Rybnika wydał decyzję o zezwoleniu na inwestycję. Mogę się mylić. Jeśli tak jest, to poprawcie mnie. Prezydenta też się wybiera. A może jest tak, że prezydent wydał decyzję, którą wcześniej przegłosowała rada miasta?

  ————————————————————-
  Rybnik, dnia 13 września 2023 r.
  Obwieszczenie o wydaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej
  Zgodnie z art. 11 f ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 162) zawiadamia się, że po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 21 czerwca 2023 r. przez Prezydenta Miasta Rybnika, w imieniu którego działa Pan Janusz Franiczek, Prezydent Miasta Rybnika wydał decyzję nr 434/6740/2023 z dnia 7 września 2023 r. o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pn.:
  „Rozbudowa ul. Klasztornej w Rybniku na odcinku km 0+000 – 0+139,0”,
  Decyzją został zatwierdzony podział nieruchomości oraz projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany.
  Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

 3. Gdyby w szkołach podstawowych, których organem prowadzącym jest Miasto Rybnik, szanowano, dbano o bezpieczeństwo i organizowano należycie pomoc psychologiczno – pedagogiczną dla uczniów czy kształcenie osób niepełnosprawnych, a także rozumiano i współpracowano z ich rodzicami, nie przenosiłabym dziecka ze szkoły podstawowej nr 34 do Urszulanek; nie wspominając już o SP 11, która jest naszą szkołą rejonową – już w P 36 zaczęło się dziać nieciekawie, jeśli chodzi o opiekę nad dziećmi, o czym nadal „głośno się mówi na mieście”, a Pan Prezydent i Kuratorium nie robią nic!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button