Oficjalnie: Kowol zostaje! Referendum w Pszowie nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji

Mieszkańcy Pszowa nie odwołali ani burmistrza Piotra Kowola, ani Rady Miejskiej. Choć w niedzielnym referendum oddano głosy w sprawie przyszłości władz miasta, zabrakło najważniejszego – wymaganej frekwencji
Oznacza to, że referendum jest nieważne, a obecne władze zachowają swoje mandaty.
Przypomnijmy, że referendum zostało zorganizowane na wniosek grupy mieszkańców skupionych wokół Pszowskiego Komitetu Referendalnego. Inicjatorzy zarzucali władzom miasta m.in. brak dialogu z mieszkańcami, problemy finansowe samorządu, kontrowersje związane z hałdą Wrzosy oraz niespełnione – ich zdaniem – obietnice wyborcze.
Aby referendum było ważne, do urn musiało pójść co najmniej 2750 mieszkańców. Taki próg wynikał z przepisów ustawy o referendum lokalnym oraz frekwencji osiągniętej podczas ostatnich wyborów samorządowych.
Jak wynika z nieoficjalnych informacji napływających po zakończeniu głosowania, frekwencja okazała się zbyt niska, by referendum mogło wywołać skutki prawne. Tym samym Piotr Kowol pozostanie burmistrzem Pszowa, a Rada Miejska będzie kontynuowała pracę do końca kadencji.
Aktualizacja, godz. 23:30. To już oficjalne. Dane z obwodowych komisji wyborczych: w referendum udział wzięło 1276 uprawnionych do głosowania mieszkańców Pszowa (mniej niż zebrano podpisów). Burmistrz P. Kowol zostaje na stanowisku.



