Prezydent Karol Nawrocki w Lubomi: „Kobiety mają prawo rodzić w Wodzisławiu!”

Kobiety mieszkające w powiecie wodzisławskim mają prawo urodzić dziecko w Wodzisławiu – mówił prezydent Karol Nawrocki podczas wizyty w Grabówce
W swoim wystąpieniu odniósł się nie tylko do historii Powstań Śląskich, ale również do problemów, które dziś najbardziej niepokoją mieszkańców regionu. Dziś Grabówka w gminie Lubomia stała się miejscem wojewódzkich obchodów Narodowego Dnia Powstań Śląskich z udziałem prezydenta RP Karola Nawrockiego. Głowa państwa odsłoniła tablicę upamiętniającą Powstańców Śląskich, a następnie spotkała się z mieszkańcami przed Wiejskim Domem Kultury.
W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy z całego regionu, samorządowcy oraz parlamentarzyści. Organizatorami spotkania byli poseł Michał Woś oraz gmina Lubomia.
Prezydent w swoim przemówieniu nawiązał do walk Powstańców Śląskich o przyłączenie części Górnego Śląska do Polski. Wspomniał także pochodzącego z Lubomi powstańca Alojzego Segeta, podkreślając znaczenie lokalnych bohaterów dla historii regionu i państwa. Jednocześnie zaznaczył, że obowiązkiem prezydenta jest nie tylko pielęgnowanie pamięci historycznej, ale również reagowanie na współczesne problemy obywateli.
Dziś szczególnie, w momencie gdy obecny rząd – co stwierdzam z przykrością – rozmija się ze społecznymi oczekiwaniami, potrzebami i głosem narodu, prezydent musi być głosem narodu polskiego. Musi mówić głośno i zdecydowanie o sprawach, które dotyczą naszej codzienności, naszych rodzin i naszej przyszłości – mówił Karol Nawrocki.
Najmocniejszy fragment wystąpienia dotyczył sytuacji Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śląskim i problemów związanych z funkcjonowaniem oddziału ginekologiczno-położniczego.
Kiedy słyszę, że z powodu tego, iż w powiecie wodzisławskim rodzi się dziś około 600–650 dzieci rocznie, trzeba zamknąć oddział ginekologiczno-położniczy, to z jednej strony staram się zrozumieć, że mamy do czynienia z niepokojącymi trendami demograficznymi. Ale z drugiej strony nie mogę zgodzić się na sytuację, w której mieszkańcy tracą dostęp do podstawowych usług medycznych – mówił Prezydent Nawrocki –Kobiety mieszkające w powiecie wodzisławskim, nawet jeśli tych porodów jest dziś mniej niż kiedyś, mają pełne prawo do tego, by rodzić swoje dzieci w Wodzisławiu Śląskim. Państwo musi być blisko obywatela. Poważne państwo nie może mówić mieszkańcom: jest was za mało, więc musicie szukać pomocy gdzie indziej. Tak nie wygląda odpowiedzialna polityka społeczna i zdrowotna.
Prezydent podkreślił również, że dostęp do ochrony zdrowia nie może być uzależniony od politycznych sympatii.
Legitymacja partyjna nie może decydować o tym, kto szybciej dostanie się do lekarza, a kto będzie musiał czekać. Polska musi być krajem równych szans i równych praw dla wszystkich obywateli – zaznaczył
Karol Nawrocki odniósł się również do budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny i wysiedlenia mieszkańców Nieboczów oraz Ligoty Tworkowskiej.
Przyjechałem dziś do Grabówki także dlatego, że właśnie tutaj wydarzyło się coś wyjątkowego. To historia solidarności, odpowiedzialności i myślenia o dobru wspólnym. Po wielu latach rozmów i negocjacji mieszkańcy dwóch miejscowości byli gotowi opuścić swoje domy po to, aby zapewnić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe kolejnym pokoleniom mieszkańców regionu. Takie postawy pokazują siłę wspólnoty i odpowiedzialności za Polskę – mówił prezydent
Pierwsza wizyta po objęciu urzędu
Sobotnia wizyta była pierwszym przyjazdem Karola Nawrockiego do regionu już po objęciu urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
W czasie kampanii wyborczej odwiedzał wcześniej między innymi Jastrzębie-Zdrój, Radlin, Rybnik czy Żory. Tym razem jego obecność związana była z obchodami Narodowego Dnia Powstań Śląskich, jednak znaczną część wystąpienia poświęcił aktualnym problemom mieszkańców naszego regionu.



