Wiadomości

Ustawa o języku śląskim przyjęta przez Sejm

Ważna chwila i ważna informacja. Sejm przyjął ustawę nadającą językowi śląskiemu status języka regionalnego. Teraz propozycja musi być jeszcze zatwierdzona przez Senat i Prezydenta RP

W głosowaniu nad ustawą, 236 posłów było za, 186 przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Przyjęcie ustawy poparła Koalicja Obywatelska, Polska 2050 Szymona Hołowni, PSL oraz Lewica. Przeciwni byli posłowie PiS, Konfederacji oraz Kukiz’15.

Ta decyzja wywołała radość wśród działaczy ruchów śląskich, którzy od dawna zabiegali o uznanie swojego języka. Monika Rosa, posłanka KO, podkreśliła, że to ważny moment dla górnośląskiej społeczności. Starania o uznanie języka śląskiego trwały od wielu lat, jest to ósma próba w tym zakresie.

Obecny projekt ustawy został złożony 25 stycznia 2024 r. przez grupę posłów KO. Projekt ustawy zakłada przede wszystkim wpisanie języka śląskiego do ustawy o mniejszościach narodowych jako drugiego – obok kaszubskiego – języka regionalnego.

Przyznanie językowi śląskiemu statusu regionalnego oznacza, że będzie on mógł być nauczany w szkołach, a także będą przyznawane granty na jego rozwój. Imiona i nazwiska będą mogły być zapisywane w dokumentach w języku śląskim, a tablice informacyjne również będą w tym języku. Co ciekawe, język śląski może znaleźć się nawet na maturze. Czy tak się stanie? Tylko jeśli ustawę przegłosuje Senati podpisze Prezydent Andrzej Duda.

Narodowy Spis Powszechny pokazał, że narodowość śląską zadeklarowało najwięcej osób spośród innych niż polska. Co do języka śląskiego, używa go około pół miliona osób, z czego ponad 50 tysięcy jako jedyny język. W sposób zdecydowany przeciwko projektowi ustawy opowiedzieli się śląscy posłowie Konfederacji oraz PiS.

Powiązane artykuły

3 komentarzy

  1. super, to dobra wiadomość dla śląskości i Ślązaków!
    A Fritz a inksze ślonski zaprzańce niych sie zesmolom ale nie poradzom tego sztopnyć 🙂

  2. Czy to otwiera drogę do uznania preferencyjnych warunków dla Ślązaków w wyborach do Sejmu ?
    Mniejszość niemiecka ma jednego posła w Sejmie.
    Proszę o rzeczowe odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button