Wiadomości

Zgarnij sadzonki, zjedz swojską sałatę. Dzień Ziemi w naszym regionie

Święto naszej planety już jutro, czyli 22 kwietnia. W całym Rybnickim Okręgu Węglowym pojawiło się z tej okazji wiele inicjatyw

Zarówno w Czerwionce (na terenie skateparku), jak i w Leszczynach (na targowisku) będzie można bezpłatnie otrzymać sadzonkę ozdobnego krzewu. Warunek: trzeba ją zasadzić przy swoim domu. Nie jest istotne, czy to dom prywatny, apartamentowiec czy tradycyjny śląski familok. Krzew ma być zasadzony, następnie trzeba mu zrobić zdjęcie i przesłać organizatorowi akcji, czyli Stowarzyszeniu Działamy po Sąsiedzku z Czerwionki. Stowarzyszenie to wraz ze współorganizatorem czyli Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach zachęca do udziału w akcji.

Będą to sadzonki berberysu, kaliny koralowej i krzewuszki, a więc takich roślin, które można posadzić niemal w każdej przestrzeni i które łatwo się aklimatyzują – mówi Alina Kucharzewska, Prezes Stowarzyszenia Działamy po Sąsiedzku. Międzynarodowy Dzień Ziemi to świetna okazja do tego, aby zintegrować mieszkańców do wspólnego działania na rzecz naszego środowiska. Liczę, że ta akcja sprawi, że mieszkańcy bloku wspólnie być może zasadzą z sąsiadami sadzonkę krzewu, wspólnie będą o nią dbać, dzięki czemu będzie w przyszłości cieszyć oczy i – co najważniejsze – zintegruje lokatorów. Tak zresztą było i w przypadku naszego Stowarzyszenia. Zintegrowało nas wspólne przedsięwzięcie: walka o linię autobusową 194, którą gmina Czerwionka-Leszczyny zamierzała zlikwidować. Dzięki wspólnemu działaniu i zaangażowaniu sąsiadów, udało nam się tą linię utrzymać. Jako młode Stowarzyszenie, bo formalnie działamy od lutego br., mamy w swoim regulaminie szereg działań edukacyjnych, kulturalnych, sportowych, bezpieczeństwa oraz z zakresu szeroko rozumianych działań społecznych. Udało nam się zorganizować w maju zeszłego roku Dzień Integracji Polsko-Ukraińskiej dla uchodźców z naszej gminy, przygotowaliśmy paczki na Boże Narodzenie dla najbardziej potrzebujących mieszkańców czy dla dzieci z okazji Wielkanocy. I podobnych działań planujemy już coraz więcej.

Atrakcyjnie będzie też w radlińskiej szkole podstawowej nr 4 przy ul. Wiosny Ludów. Tam już dziś dla szóstoklasistów bieg na orientację z wykorzystaniem kodów QR po otaczającym szkołę lesie oraz sprzątanie tegoż lasu i parku. Jutro, czyli dokładnie w Dzień Ziemi podobne atrakcje będą przeznaczone dla całych rodzin.

Zapraszamy naszych uczniów wraz z rodzicami, rodzeństwem do wspólnej zabawy. Nasza szkoła wręcz tonie w zieleni, mamy tu ścieżkę edukacyjną, więc bieg na orientację będzie z pewnością ciekawy – mówi Dobromir Mędrala, organizator z ramienia szkoły. – Ale zapraszamy także do sprzątania, do wspólnego dbania o tereny zielone w okolicy szkoły i nie tylko.

Co ciekawe na co dzień Dobromir Mędrala jako nauczyciel przyrody prowadzi z uczniami przyszkolny ogródek warzywny, w którym pod jego okiem uczniowie hodują zieleninę.

Mamy cebulę, rzodkiewkę, sałatę, marchewkę i inne jarzyny – opowiada nauczyciel. – Właśnie rozpoczynamy siew i rozsadę. W zeszłym roku mieliśmy całkiem pokaźne zbiory, oczywiście jak na nasze szkolne warunki. Zebraną zieleninę zanieśliśmy do szkolnej kuchni, gdzie panie kucharki przygotowały dla nas pyszne sałatki. W tym roku mamy podobne plany

Ciekawie przeddzień Dnia Ziemi spędziły też przedszkolaki z gotartowickiego Przedszkola Małych Talentów mieszczącego się podobnie jak radlińska szkoła na skraju lasu.

Oczywiście sprzątaliśmy, zbieraliśmy śmieci, spacerowaliśmy na świeżym powietrzu, ale także wspólnie przygotowaliśmy makietę naszej błękitnej planety – mówią panie Agata, Agnieszka, Małgorzata i Sabina, które zadbały o dzisiejsze atrakcje dla najmłodszych

Warto dodać, że i na dziś, i na jutro synoptycy zapowiadają piękną słoneczną pogodę.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button