18. Msza Święta na Wodzie jutro nad Zalewem Rybnickim

28 czerwca na wodach Zalewu Rybnickiego odbędzie się XVIII Msza Święta na Wodzie. To wyjątkowe wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz religijnych i społecznych inicjatyw Rybnika
Tegoroczna uroczystość rozpocznie się o godz. 12:00 od strony Fundacji Elektrowni Rybnik. Eucharystii będzie przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej bp Piotr Greger. Hasłem przewodnim wydarzenia są słowa:
Ufajcie, Jam zwyciężył świat.
Jak podkreślał w rozmowie z nami proboszcz parafii św. Jana Nepomucena w Rybniku-Chwałęcicach, ks. Grzegorz Jagieł, Msza na wodzie to nie tylko nietypowa lokalizacja, ale przede wszystkim głębokie przeżycie duchowe.
Myślę, że to jest takie przeżycie związane z jakimś głodem, który jest w człowieku, że jednak Msza Święta w plenerze, a zwłaszcza tutaj na wodzie, dostarcza wielu duchowych uniesień i przeżyć. Człowiek zupełnie inaczej reaguje gdzieś tam w kościele, w zamkniętym budynku, a zupełnie inaczej przeżywa to spotkanie z Bogiem na łonie natury – mówi duchowny
Z pomysłu żeglarzy narodziła się tradycja
Początki wydarzenia sięgają 2008 roku. Pomysł zrodził się podczas rozmów prowadzonych na wodzie przez miłośników żeglarstwa. Najpierw pojawiła się idea spowiedzi na jachcie, później nabożeństwa, a następnie Mszy Świętej odprawianej bezpośrednio na Zalewie Rybnickim.
Choć początkowo miało to być jednorazowe przedsięwzięcie, zainteresowanie mieszkańców sprawiło, że wydarzenie organizowane jest do dziś i co roku przyciąga setki uczestników.
Przyjdź wcześniej. Będą koncerty i wyjątkowe powitanie
Organizatorzy zachęcają, by nad zalew przybyć już około godziny 11.00. Wcześniej rozpoczną się bowiem wydarzenia towarzyszące.
Przygotowania do Mszy rozpoczną się już godzinę wcześniej. O godz. 11:00 ruszy program artystyczny z udziałem Orkiestry Górniczej KWK Jankowice i chóru Cantate Dominum. Tradycyjnie nie zabraknie także symbolicznego „odbicia szklanek”, którego dokona były wiceprezydent Rybnika Janusz Koper. Jednym z najbardziej charakterystycznych momentów będzie przybycie koncelebransów łodzią, co od lat stanowi nieodłączny element Mszy Świętej na Wodzie.– zapowiada Przewodniczący Rady Dzielnicy Chwałęcice, Andrzej Sączek.
Jak dodaje A. Sączek, co roku nad Zalew Rybnicki przybywają nie tylko mieszkańcy Rybnika, ale również goście z całego regionu. Wśród uczestników są grupy rowerowe, motocykliści, rodziny oraz osoby, które od lat wpisują Mszę na Wodzie do swojego kalendarza. I po osiemnastu latach od pierwszej edycji wydarzenie pozostaje jednym z najbardziej charakterystycznych religijnych spotkań organizowanych w regionie.



