Wiadomości

300 lat Matki Bożej Uśmiechniętej. Niezwykły jubileusz w Pszowie

Okrągłych rocznic w tym roku w naszym regionie nie brakuje. Swoje 800. urodziny obchodzi Rybnik, 485 lat ma rybnicki targ, a już w najbliższy weekend kolejny powód do świętowania

I to powód nie byle jaki, bo dokładnie trzy wieki temu rozpoczęła się historia jednego z najsłynniejszych śląskich sanktuariów. W roku 1722 w Pszowie pojawił się obraz będący kopią wizerunku częstochowskiej Czarnej Madonny. Rok później obraz poddano renowacji, którą przeprowadził wodzisławski artysta malarz Fryderyk Siedlecki. Artysta – jak to artysta – miał własną wizję i nieco obraz po swojemu „poprawił” nadając Matce Bożej słowiański wygląd. I tak od roku 1723 od uroczystości odpustowej wodzisławskiej parafii (Matki Bożej Szkaplerznej), kiedy to obraz został poświęcony przez księdza dziekana wodzisławskiego Pawła Józefa Mizię i w uroczystej procesji przyniesiony do pszowskiego kościoła, trwa kult pszowskiej Najświętszej Maryi Panny.

W najbliższy weekend (od piątkowego wieczora) pszowianie (i nie tylko) będą mogli świętować jubileusz 300-lecia obrazu. Na uroczyste obchody zaprosił JE abp Adrian Galbas.

ZAPROSZENIE DO PSZOWA

„Królową jesteś nad doliną Odry.
I złotym kluczem do Morawskiej Bramy.
Dla ziemi śląskiej Boskim darem szczodrym.
Twój uśmiech leczy wszystkie serca rany”.


Kochani Diecezjanie,

tymi słowami ks. Jerzy Szymik wychwala piękno Najświętszej Maryi Panny odmalowane na cudownym obrazie, który od 300 lat znajduje się w bazylice w Pszowie. Od samego początku przed oblicze Pszowskiej Pani pielgrzymują rzesze pątników, by wpatrywać się w Jej spokojną, łagodną twarz, promieniującą uśmiechem.
Patrząc na Maryję, odkrywamy, jak piękny jest człowiek, który pozwoli się przeniknąć światłu Ewangelii. „Radość Ewangelii napełnia serce oraz całe życie tych, którzy spotykają się z Jezusem”, napisał papież Franciszek w pierwszym zdaniu adhortacji apostolskiej „Ewangelii gaudium” (EG,1). Życie Maryi było jednym wielkim spotkaniem z Chrystusem. Nic więc dziwnego, że jest napełniona radością, którą chce się z nami podzielić.
Zapraszam więc Was do skorzystania z tego daru. Przyjdźcie lub przyjedźcie do pszowskiej bazyliki na jubileuszowe uroczystości, które rozpoczną się w piątek, 8 września, a ich kulminacją będzie Msza święta, sprawowana pod przewodnictwem JE ks. abpa Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, w niedzielę, 10 września o godzinie 11.00.
Otwórzmy przed Maryją „wszystkie serca rany”, pewni, że Jej uśmiech, który wypływa z czystego i szczerego serca, je uleczy.

Z nadzieją na spotkanie oraz  z modlitwą i pasterskim błogosławieństwem
Wasz biskup, Adrian

Poniżej szczegółowe informacje dot. obchodów podane przez Parafię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie:

PIĄTEK (8 WRZEŚNIA)
█ TO UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY, A WIĘC SAM DZIEŃ PATRONALNY NASZEJ PARAFII I KOŚCIOŁA.
█ MSZE BĘDĄ SPRAWOWANE TYLKO O GODZINIE 7.00, 9.00, 10.30 I 12.00. KOLEKT W TYM DNIU BĘDZIE PRZEZNACZONA NA ORGANIZACJĘ TEGOROCZNEGO ODPUSTU.
█ INTENCJE MSZALNE, KTÓRE BYŁY PLANOWANE NA GODZINĘ 16.30 I 18.00 BĘDĄ ODPRAWIONE W INNYM TERMINIE.
█ NIE BĘDZIE MSZY POPOŁUDNIOWEJ I WIECZORNEJ ZE WZGLĘDU NA WIECZORNY KONCERT W TYM DNIU.
█ O GODZINIE 18.00 ZAPRASZAMY NA NIEZWYKŁY PREMIEROWY KONCERT W BAZYLICE: „ORATORIUM PSZOWSKIE”. DZIEŁO –  ROZPISANE NA ORKIESTRĘ, CHÓR I SOLISTÓW – ZOSTAŁO SPECJALNIE SKOMPONOWANE NA ZAKOŃCZENIE NASZEGO JUBILEUSZU. SZCZEGÓŁY NA TEMAT AUTORÓW I WYKONAWCÓW ZNAJDUJĄ SIĘ NA PLAKACIE. ZAPRASZAMY PARAFIAN I GOŚCI NA TO WYDARZENIE, LICZYMY NA OGROMNE ZAINTERESOWANIE I UCZESTNICTWO W TYM HISTORYCZNYM WYDARZENIU.
█ OSOBY STARSZE I SCHOROWANE BĘDĄ MOGŁY WYSŁUCHAĆ KONCERTU ZA POMOCĄ KANAŁU PARAFIALNEGO NA SERWISIE YOUTUBE. ZAPEWNIAMY TAM PROFESJONALNĄ TRANSMISJĘ TELEWIZYJNĄ Z TEGO WYDARZENIA.

SOBOTA (9 WRZEŚNIA)
█ W GODZINACH PORANNYCH ODWIEDZIMY NASZYCH CHORYCH I SENIORÓW Z POSŁUGĄ SAKRAMENTALNĄ. PODOPIECZNYCH JAK ZAWSZE ZGŁASZAMY W ZAKRYSTII  DO CZWARTKU.
█ O GODZINIE 18.00 SPRZED KAPLICZKI W KOKOSZYCACH (PRZY DOMU NA ULICY PSZOWSKIEJ 243) WYRUSZY DO PSZOWSKIEJ BAZYLIKI PROCESJA Z OBRAZEM PANI UŚMIECHNIĘTEJ. NASTĄPI TAM SYMBOLICZNE PRZEKAZANIE OBRAZU MARYJNEGO ORAZ HOŁD MARYI SKŁADANY PRZEZ POSZCZEGÓLNE STANY. TO NABOŻEŃSTWO MA BYĆ NAWIĄZANIEM DO HISTORYCZNEGO WYDARZENIA, JAKIE MIAŁO MIEJSCE W 1723, KIEDY TO WODZISŁAWSCY PARAFIANIE PRZEKAZALI NAM W TYM MIEJSCU ODREMONTOWANY PRZEZ FRYDERYKA SIEDLECKIEGO OBRAZ PANI UŚMIECHNIĘTEJ.
█ PO PRZYJŚCIU DO BAZYLIKI ROZPOCZNIE SIĘ NABOŻEŃSTWO MARYJNE ZAKOŃCZONE APELEM JASNOGÓRSKIM I KONCERTEM PIEŚNI MARYJNYCH WYKONYWANYCH – JAK ZA DAWNYCH LAT – Z BALKONU BAZYLIKI.
█ W ZWIĄZKU Z PROCESJĄ WYJĄTKOWO NIE ODBĘDZIE SIĘ W TYM ROKU DROGA KRZYŻOWA NA KALWARII PSZOWSKIEJ.
█ MAMY ŚWIADOMOŚĆ TRUDNOŚCI TRANSPORTU POMIĘDZY PSZOWSKĄ BAZYLIKĄ A KOKOSZYCKĄ KAPLICZKĄ. BĘDZIE ZAPEWNIONY DARMOWY PRZEJAZD BUSIKIEM DOWOŻĄCYM WIERNYCH DO KOKOSZYC. ABY Z NIEGO SKORZYSTAĆ PROSIMY ZAPISAĆ SIĘ NA LISTĘ W ZAKRYSTII.
█ ZACHĘCAMY DO PRZYSTROJENIA TRASY PROCESJI (ULICA PSZOWSKA): ULICY, PŁOTÓW I DOMÓW.

NIEDZIELA (10 WRZEŚNIA)
█ PRZYPADA WTEDY LITURGICZNY OBCHÓD NARODZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY, ZWANY WIELKIM ODPUSTEM W PSZOWIE. JEST TO TEŻ ZAKOŃCZENIE JUBILEUSZU.
█ MSZE SPRAWOWANE BĘDĄ O GODZINIE: 7.00, 9.00, 11.00 (SUMA ODPUSTOWA), 16.30 I 18.00. KOLEKTA W TYM DNIU PRZEZNACZONA BĘDZIE NA INWESTYCJE I REMONTY W PARAFII.
█ O GODZINIE 10.00 ROZPOCZNĄ SIĘ ROZWAŻANIA RÓŻAŃCOWE. ROZWAŻANIA I HOMILIĘ BĘDZIE GŁOSIŁ KS. JERZY SZYMIK, NA SUMIE ODPUSTOWEJ HOMILIĘ WYGŁOSI ABP JÓZEF KUPNY, METROPOLITA WROCŁAWSKI.
█ PO SUMIE ODPUSTOWEJ BĘDZIE OKAZJA DO WSPÓLNEGO ŚWIĘTOWANIA NA FARSKIM OGRODZIE (POCZĘSTUNEK I ODPOCZYNEK). WEJŚCIE OD ULICY NIEPODLEGŁOŚCI (PRZEZ BRAMĘ OD STRONY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4).
█ O GODZINIE 14.00 ZAPRASZAMY NA KONCERT MARYJNY W WYKONANIU PSZOWSKIEJ MŁODZIEŻY.
█ O GODZINIE 15.30 UROCZYSTE NIESZPORY ODPUSTOWE.
█ SPOWIEDŹ W TYM DNIU BĘDZIE ODBYWAŁA SIĘ OD GODZINY 10.00 W KONFESJONAŁACH NA PLACU KOŚCIELNYM (OD STRONY ULICY BOHATERÓW WESTERPLATTE).
█ MODLIMY SIĘ O DOBRĄ POGODĘ ORAZ O BEZPIECZEŃSTWO DLA NAS SAMYCH I PIELGRZYMÓW.
█ ZAKRYSTIA W DNIU ODPUSTU BĘDZIE CAŁKOWICIE WYŁĄCZONA ZE SPRZEDAŻY PRASY I DEWOCJONALIÓW. ZAPRASZAMY DO KIOSKU PARAFIALNEGO.
█ ZE WZGLĘDU NA BEZPIECZEŃSTWO WIERNYCH ORAZ SWOBODĘ WJAZDU ZABEZPIECZENIA MEDYCZNEGO I WOZÓW TECHNICZNYCH NA UROCZYSTOŚCI, PLAC KOŚCIELNY BĘDZIE W NIEDZIELĘ CAŁKOWICIE WYŁĄCZONY Z RUCHU SAMOCHODOWEGO. PROSIMY NIE PRZESTAWIAĆ SAMOWOLNIE BARIERKI I NIE PARKOWAĆ W TYM DNIU SAMOCHODÓW ZA KOŚCIOŁEM. TO UTRUDNIENIE BĘDZIE TRWAŁO CAŁY DZIEŃ. DZIĘKUJEMY ZA ZROZUMIENIE I DOSTOSOWANIE SIĘ DO NASZEJ COROCZNEJ PROŚBY.
█ DO 10 WRZEŚNIA OBOWIĄZUJE DEKRET WYDANY PRZEZ PENITENCJARIĘ APOSTOLSKĄ MÓWIĄCY, ŻE W PSZOWSKIM KOŚCIELE CODZIENNIE W CZASIE TRWANIA JUBILEUSZU MOŻNA UZYSKAĆ ODPUST ZUPEŁNY. WARUNKAMI SĄ: BYCIE W STANIE ŁASKI UŚWIĘCAJĄCEJ (SPOWIEDŹ), PRZYJĘCIE KOMUNII, ODMÓWIENIE „OJCZE NASZ”, „WIERZĘ W BOGA” I MODLITWA W INTENCJACH PAPIEŻA ORAZ ODMÓWIENIE DOWOLNYCH WEZWAŃ DO MATKI BOŻEJ.
█ MYŚLĄC O STARSZYCH I SCHOROWANYCH PARAFIANACH ORAZ O PIELGRZYMACH Z DALEKA, SUMA ODPUSTOWA BĘDZIE PROFESJONALNIE TRANSMITOWANA Z OŁTARZA POLOWEGO NA PARAFIALNYM KANALE YOUTUBE. WEJŚCIE ZA POMOCĄ TEGO SAMEGO ADRESU, NA JAKIM ODBYWA SIĘ STACJONARNA CODZIENNA TRANSMISJA MSZY. PROSIMY JEDNAK, ABY TRANSMISJA NIE ZWALNIAŁA NAS Z UCZESTNICTWA W SUMIE ODPUSTOWEJ. 300-LECIE OBRAZU JEST WYDARZENIEM HISTORYCZNYM, BĄDŹMY TEGO DNIA RAZEM, KAŻDY Z NAS MA TU SWOJE MIEJSCE I JEST NAJSERDECZNIEJ ZAPROSZONY NA URODZINY MATKI BOŻEJ.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button