Wiadomości

A4 znowu droższa. Teraz już niemal 100 zł!

To nie są dobre wiadomości dla kierowców. Spółka Stalexport Autostrada Małopolska ogłosiła planowane podwyżki opłat za przejazd autostradą A4

Już od 1 kwietnia bieżącego roku zapłacimy więcej za wycieczkę do stolicy Małopolski – a ściślej za podróż popularną A4 z Katowic do Krakowa i z powrotem.

Zmiana opłat za przejazd autostradą od 1 kwietnia 2024 roku będzie wyglądać następująco: za przejazd autostradą dla pojazdów kategorii 1,2,3,4 i 5, pobieranych na każdym placu poboru opłat (w Mysłowicach i w Balicach), tj. dla pojazdów:

kategorii 1 (innych niż motocykle) – z kwoty 15 PLN do kwoty 16 PLN;
kategorii 2,3,4 i 5 – z kwoty 46 PLN do kwoty 49 PLN.

Wysokość bonifikaty dla pojazdów kategorii 2 i 3, która będzie obowiązywała dla tych kategorii pojazdów od 1 kwietnia 2024 roku, zostanie odrębnie skonsultowana z GDDKiA. Aktualnie dla pojazdów kategorii 2 i 3 od obowiązującej stawki opłaty za przejazd autostradą (tj. 46 PLN) stosuje się bonifikatę, która wynosi 19 PLN.

Oznacza to, że w najdroższym wypadku przejazd może nas kosztować 98 zł. Koncesjonariusz argumentuje, że podwyżki są konieczne z powodu rosnących kosztów inwestycji, zwłaszcza w związku z zakończeniem umowy koncesyjnej w 2027 roku. Wniosek o zgodę na podwyżki został złożony do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Wcześniejsza podwyżka miała miejsce w kwietniu ubiegłego roku.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button