Wiadomości

Chris Niedenthal odwiedzi Rybnik

Jeden z najsłynniejszych polskich i środkowoeuropejskich fotografów zawita do stolicy ROW i otworzy unikatową wystawę

Już 9 marca wybitnego fotografa będzie można spotkać w nowo otwartej galerii Rzeczna w samym centrum miasta.

Dzięki współpracy z Domem Spotkań z Historią, blisko 200 prac autora zostanie zaprezentowanych szerszej publiczności, przybliżając tym samym najważniejsze wydarzenia ostatnich dziesięcioleci. Co ciekawe, wystawa ta będzie pierwszą prezentacją prac Niedenthala na Śląsku w ogóle. A ta konkretnie była pokazywana jedynie w Warszawie i Łodzi. Mistrz zaszczyci wydarzenie osobiście – czytamy w miejskim komunikacie

Wystawa będzie towarzyszyć uroczystej inauguracji działalności galerii będącej nową instytucją kultury na Górnym Śląsku.

Misja instytucji, skupia się na edukacji i rozwijaniu zainteresowań kulturowych i artystycznych wszystkich pokoleń mieszkańców Rybnika – podkreśla Nina Giba kierowniczka Galerii Rzeczna –Jednym z celów Galerii Rzecznej jest stworzenie platformy wymiany myśli między artystami a społeczeństwem, budowanie kapitału ludzkiego wokół idei wywodzących się ze sztuki i stworzenie miejsca, gdzie sztuka staje się żywą dyskusją, inspiracją i refleksją nad światem – mówi Nina Giba

Tym samym w sercu Rybnika powstał nowoczesny pawilon, w którym będą organizowane wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii oraz spotkania tematyczne, zajęcia twórcze i szeroko pojęta stymulacja kulturalno-artystyczna.

Lokalizacja Galerii w samym centrum miasta Rybnika, sprawia, że staje się ona łatwo dostępna i otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Jest to jedyna tego typu przestrzeń w okolicy. Pomysł na to miejsce wziął się od ludzi, którzy w naszym mieście zajmują się szeroko pojętymi sztukami wizualnymi – mówi Piotr Kuczera Prezydent Miasta Rybnika –Budynek został zaprojektowany specjalnie z myślą o utworzeniu nowoczesnej instytucji, w której miejsce znajdą rzeźba, malarstwo, fotografia i inne rodzaje sztuki nowoczesnej – zapowiada prezydent.

Podczas otwarcia zobaczymy także twórczość rzeźbiarza – prof. Adolfa Ryszki, urodzonego w Rybniku artysty, który uczył się w Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem, a potem studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego dzieła znane są na całym świecie, tymczasem w Polsce jego prace były prezentowane tak szeroko tylko w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i w Narodowej Galerii Zachęta. Początek wydarzenia o godzinie 19:00 w sobotę, 9 marca.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button