HistoriaVideo

Dziś urodziny obchodziłby Gerard Cieślik

Przepłynął na tratwie Łabę, cudem uniknął wywózki do łagrów. Jeden z najlepszych strzelców w historii Górnego Śląska kończyłby dziś 97 lat

Urodzony w roku 1927 Gerard Cieślik, był wybitnym piłkarzem – ikoną klubu Ruch Chorzów. Pomimo możliwości gry za granicą i w innych klubach po opuszczeniu Ruchu Cieślik zdecydował się pozostać wiernym swojemu zespołowi. Jego oddanie dla klubu było niezaprzeczalne, a jego słowa wyraźnie świadczyły o głębokim związku z ukochaną drużyną. Największą popularność zdobył po spektakularnym meczu z ZSRR w 1957 roku, kiedy to strzelił dwie bramki, imponując nawet legendarnemu bramkarzowi Lwowi Jaszynowi. Za swoje osiągnięcia sportowe Cieślik został uhonorowany licznymi tytułami i odznaczeniami. Na początku lat 90. program wspominający o znanym piłkarzu nakręcił Michał Smolorz.

Zmarł w 2013 roku, pozostawiając po sobie niezatarte wspomnienia w historii polskiego futbolu. Wspominał, że w czasie wojny uniknął śmierci w łagrach dzięki pomocy swojego przyjaciela – również piłkarza – Teodora Wieczorka. Gerard Cieślik był dwukrotnie żonaty (pierwsza żona zmarła w roku 1998), miał dwoje dzieci.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button