Wiadomości

Majówka wraca do Rybnika! Miasto zaprasza na długi weekend

Po krótkiej nieobecności do stolicy naszego regionu wraca majowy festyn. Do wspólnej zabawy zaprasza rybnicki magistrat

Monika Brodka, Artur Rojek, Igo i Mery Spolsky, ale też orkiestry dęte czy Vivaldi… Początek maja rozbrzmiewać będzie w Rybniku różnorodną muzyką. Muzyczna Majówka wpisuje się w obchody jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Podczas pierwszych dni maja w różnych częściach miasta rozbrzmiewać będzie różnorodna muzyka: w Niewiadomiu muzyka klasyczna, w Niedobczycach instrumenty dęte, a w śródmieściu usłyszymy artystów wychodzących poza utarte szablony. Nie zabraknie też oficjalnych obchodów i dobrego jedzenia…

1 maja, Święto Pracy uczcimy na sportowo, za sprawą 27. edycji Rynek Basket. Od godz. 8.00 do 16.00 w centralnym punkcie Rybnika odbywać się będzie turniej koszykówki ulicznej.

3 maja, Święto Konstytucji jak co roku obchodzić będziemy uroczyście, dumni z narodowych i śląskich wartości, pamiętając, że jesteśmy częścią wspólnoty europejskiej, która poprzez tolerancję dla ludzi, narodów, kultur, wyznań i religii wpisuje się także w idee zawarte w polskiej konstytucji. Tego dnia zaplanowano tradycyjne okolicznościowe uroczystości:

10.30 – msza świętą w intencji Ojczyzny w bazylice św. Antoniego

12.00 – uroczysty apel na rynku z udziałem Prezydenta Miasta Rybnika. 

3 i 4 maja to Majówka pod hasłem Maj, bzy, Rybnik i Ty czyli powrót Majówki, którą w tym roku można określić jako „muzyczną bajkę”.

– Dwa dni koncertów na rybnickim kampusie z artystami, którzy opracowali swój niepowtarzalny bezkompromisowy styl, przywiązujących dużą uwagę do warstwy muzycznej, tekstowej, jak i wizualnej swoich wytworów. Artyści którzy redefiniują nasz pogląd na wiele spraw, artystów którzy są muzyką którą tworzą. Oczywiście koncerty gwiazd poprzedzą supporty, które wprowadzą nas w odpowiedni klimat – zapowiada Julia Wójcik, zastępca dyrektora Centrum Edukacji i Kultury. 

Maj, bzy, Rybnik i Ty – 3 i 4 maja na Kampusie

3 maja – piątek:

  • 16.30 Bartnicky – zespół Bartnicky to projekt muzyczny, który powstał na początku 2011 roku. Na jego czele stoi skrzypek i wokalista Bogdan Bartnicki, urodzony na Zaolziu w czeskich Beskidach. Członkowie zespołu to ludzie kochający i grający różne gatunki muzyki, których połączyła chęć stworzenia czegoś nowego i oryginalnego. W efekcie powstała muzyka zawierająca w sobie góralski pazur, rockową gitarę, nowoczesne klawisze i wiele innych folkowych i klasycznych instrumentów oraz brzmień. 
  • 18.00 Mery Spolsky – specjalistka od elektronicznych, tanecznych brzmień. Każdym kolejnym albumem umacnia swoją pozycję w czołówce polskich artystów. Artystka poprzez swoją twórczość przygląda się tematom dotyczącym seksualności, ciałopozytywności, wstydu, relacji, oczekiwań wobec kobiet i daje temu bezkompromisowy wyraz w swoich tekstach oraz teledyskach.
  • 20.00 Brodka – artystka już od sukcesu w Idolu w 2004 r. pokazuje, czym jest dzisiejsza muzyka: wielowątkowa, czerpiąca zarówno z elektroniki, bogatej historii piosenki jak i z muzyki świata. Twórczość Brodki zyskała uznanie zarówno wśród szerokiej publiczności, jaki i krytyków oraz dziennikarzy muzycznych. Artystka jest sześciokrotną laureatką Fryderyków – najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce przyznawanej przez Akademię Fonograficzną.

4 maja – sobota:

  • 17.00 Underground – rockowy zespół założony pod koniec lat 90. w Rybniku.
  • 18.00 Zespół Cheap Tabacco – zespół podążający własną drogą muzyczną, unikając kompromisów artystycznych, konsekwentnie wyrażając swoją muzyką i tekstami, to co w danym momencie czują i czym chcą się podzielić z fanami.
  • 19.30 Igo -znany artysta młodego pokolenia. Zasłynął on m.in. z występów w jednym z najbardziej popularnych projektów muzyki alternatywnej, jakim jest Męskie Granie Orkiestra. Muzyk kojarzony jest także z pracy w duecie z Bass Astralem, z którym tworzył przez ponad 12 lat.
  • 21.00 Artur Rojek – jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej muzyki. Karierę Rojka trzeba podzielić na dwa etapy: ten, który odnosi się do jego działalności w Myslovitz oraz ten, który dotyczy jego solowej kariery. Wielkość artysty poznaje się również po tym, że inni artyści chętnie zapraszają go do na swoje płyty. Duety Rojka mogą robić wrażenie; przede wszystkim dlatego, że potrafi nagrywać z Nosowską,  z  Sanah czy Taco pokazując, że cały czas chce iść z duchem czasu, ale jednak nie zapominając o własnej tożsamości.

Zlot food trucków – od 3 do 5 maja na Kampusie

Majówce towarzyszyć będzie Zlot food trucków – czas od 3 do 5 maja to 3 dni dla smakoszy street foodu oraz jedzenia w duchu „slow”. W wydarzeniu udział wezmą food trucki z całej Polski, które dobierane są pod kątem jakości oferowanych dań oraz różnorodności menu.

Koncertowy jubileusz 20-lecia w UE

5 maja przeniesiemy się do dzielnicy Niedobczyce, do Parku Czempiela, gdzie w nowo powstałej muszli koncertowej, w zupełnie nowej jakości, rozbrzmiewać będzie muzyka orkiestr dętych:

  • 16.00 koncert orkiestr dętych z regionu,
  • 18.00 koncert „XX lat w Unii Europejskiej Miejskiej Orkiestry Dętej Rybnik wraz z solistami: Sabiną Jeszką, Rafałem Kozikiem i Piotrem Tłustochowiczem”.
  • 21.00 występ kapeli Bolkova.

11 maja w Rybniku-Niewiadomiu na Zabytkowej Kopalni Ignacy Państwowa Szkoła Muzyczna w Rybniku szykuje prawdziwą ucztę muzyczną dla melomanów: Koncert Europejski 4 Pory Roku Vivaldiego, solista A. Mokrus. Wydarzenie wpisuje się w 20. rocznicę akcesji Polski do UE.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button