Wiadomości

Miało nie być, a będzie! Rybnik jednak ma nowego wiceprezydenta

Nie sprawdziły się zapowiedzi Piotra Kuczery. Wbrew planom nie przejął obowiązków Piotra Masłowskiego

Ze względu na zbliżające się wybory samorządowe (prawdopodobnie odbędą się w kwietniu) Piotr Kuczera miał wypełniać obowiązki po swoim zastępcy – Piotrze Masłowskim, który został w październiku senatorem. Okazuje się jednak, że w urzędzie nastąpi mała rewolucja – wiceprezydentem Rybnika zostanie Wojciech Kiljańczyk, dotychczasowy Przewodniczący Rady Miasta. Rybnickie Władze wydały komunikat w tej sprawie.

Wojciech Kiljańczyk urodził się w 1986 roku w Rybniku. Jest absolwentem IV LO im. Mikołaja Kopernika w Rybniku, Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej oraz studiów doktoranckich w dyscyplinie socjologii. Ukończył również dwuletni międzynarodowy program Executive MBA prowadzony przez Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Gdańską Fundację Kształcenia Menadżerów, walidowany przez Aix-Marseille Graduate School of Management. Jest certyfikowanym menadżerem innowacji (TUV NORD), posiada certyfikaty zarządzania projektami oraz ryzykiem.
Doświadczenie zawodowe zdobywał, prowadząc projekty europejskie w ramach zatrudnienia w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (lata 2009-2014), a także pracując w zarządzie spółki celowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach SPIN-US Sp. z o.o. (lata 2014-2023). Prowadził również punkt biznesu Fundacji Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (lata 2009-2014). Od kilku lat prowadzi również działalność gospodarczą.
W pracy zawodowej był odpowiedzialny za realizację i rozliczanie projektów dofinansowanych ze źródeł krajowych oraz z budżetu Unii Europejskiej, a także za rozwój Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Od 2013 roku zajmował się sprawą powołania spółki celowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a od 2014 roku zasiadał w jej zarządzie odpowiadając za kwestie realizacji badań zleconych, projektów B+R, negocjacje warunków handlowych, wycenę przedsięwzięć badawczych, zarządzanie zespołami naukowymi oraz rozwój sieci współpracy. W toku działalności w spółce był zaangażowany w powoływanie spółek typu spin-off wraz z pełnieniem nadzoru właścicielskiego w powołanych podmiotach w imieniu i na rzecz spółki celowej SPIN-US.
Wojciech Kiljańczykjest doświadczonym samorządowcem – od 2010 roku jest Radnym Miasta Rybnika, od 2018 roku pełni funkcję Przewodniczącego Rady Miasta Rybnika. Jest członkiem Europejskiej Sieci Radnych Regionalnych i Lokalnych. Pełnił funkcje radnego w Radzie Dzielnicy Chwałowice oraz Radzie Dzielnicy Śródmieście.

W tym układzie konieczny będzie wybór nowego szefa miejskiej rady, o czym także dziś rano poinformował rybnicki magistrat.

Na 28 grudnia (godz. 16.00) planowana jest dodatkowa Sesja Rady Miasta Rybnika, na której Wojciech Kiljańczyk planuje złożyć rezygnacje z funkcji Przewodniczącego Rady Miasta Rybnika. Porządek obrad zwołanej na wniosek Prezydenta Miasta Rybnika sesji przewiduje także wybór nowego przewodniczącego w głosowaniu tajnym.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button