Wiadomości

Piotr Kuczera: rusza ROW 2.0. Lepszy Rybnik: jesteśmy przeciw

Czy wodór jest łatwopalny i wybucha? W połączeniu z kampanią wyborczą – na pewno. Tak przynajmniej wynika z obserwacji rybnickiej rzeczywistości

Dziś na kampusie przy ul. Rudzkiej miała miejsce konferencja prasowa, podczas której Prezydent Piotr Kuczera ogłosił start projektu ROW 2.0. Nie jest to jednak kalka naszego portalu, ale przedsięwzięcie określające wodorową przyszłość Rybnika.

ROW 2.0 to projekt Miasta Rybnika i Politechniki Śląskiej, którego celem jest transformacja Rybnickiego Okręgu Węglowego, w Rybnicki Okręg Wodorowy – ośrodek nowoczesnych technologii opartych o zrównoważone, efektywne źródła zielonej energii – czytamy w miejskim komunikacie

O co chodzi? W skrócie: obecne władze Rybnika wraz z Politechniką Śląską chcą transformacji energetycznej naszego regionu.

– Od Rybnickiego Okręgu Węglowego do Rybnickiego Okręgu Wodorowego – to brzmi dumnie, choć niektórzy mówią – nierealistycznie, ale ja głęboko wierzę w tę ideę – przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Musimy rozpocząć proces głębokiej zmiany profilu miasta. W Rybniku węgiel ma wprawdzie jeszcze przyszłość przez kolejne lata, ale już teraz musimy myśleć co dalej. Rybnicki Okręg Wodorowy to inicjatywa, która będzie się rozwijać przez najbliższe lata, a która chce połączyć duży biznes, Politechnikę Śląską i potrzeby lokalnych samorządów. Ta współpraca ma sens – dodaje prezydent.

ROW w ROW czyli Rybnicki Okręg Węglowy w Rybnicki Okręg Wodorowy, to świetna inicjatywa, i pozostaje mi tylko życzyć, by wszyscy szli w tym samym kierunku. Wodór jest nośnikiem energii, którą możemy wykorzystać w różnych procesach: grzewczych, mechanicznych. Wodór pozwala nam przejść w zupełnie nową epokę – podsumowuje dr hab. Zygmunt Łukaszczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego, filii Politechniki Śląskiej w Rybniku

Zupełnie inaczej do sprawy podchodzi opozycyjny wobec urzędującego Prezydenta komitet Lepszy Rybnik:

Powinniśmy trzymać się za portfele, a nie trzymać kciuki. Był Rybnik 360, teraz mamy Rybnik 2.0
W wymyślaniu nazw i tworzeniu prezentacji w Power Pointcie jesteście bardzo dobrzy. Tylko niestety nic potem z tego nie wynika, oprócz dużych kosztów dla miasta.
„Porozumienie określa zasady współpracy na linii, biznes-samorząd terytorialny-placówka naukowa, której celem będzie m.in. badanie procesu eksploatacji autobusów zasilanych wodorem, zużycia wodoru w trakcie ich eksploatacji, wydajności tego rodzaju środka transportu, praktycznych wniosków wynikających z tego rodzaju usług publicznych oraz możliwości wprowadzenia dalszych ulepszeń tego rodzaju środka transportu.”
Czyli kupiliście autobusy wodorowe do miasta i zrobiliście stacje wodorową z której nikt nie korzysta oprócz miasta. Teraz będziecie badać opłacalność tej” inwestycji”? Projekt na miarę możliwości urzędu miasta.
Ilu przybędzie dzięki temu studentów w mieście? Aktualnie mamy 16 studentów dziennych Politechniki (słownie szesnastu), a cała Politechnika Śląska ma 17 tys. studentów.
Rybnicki Okręg Wodorowy to kolejna mrzonka i fantazja Piotra Kuczery. Kolejna po muzeach i tak samo droga. Czas zmienić go na Lepszy model.

Do sprawy odniosła się także spółka Komunikacja Miejska Rybnik:

Wszyscy już przyzwyczailiśmy się do autobusów wodorowych na ulicach Rybnika🚌 U nas to codzienność! Nowe ekologiczne autobusy to znaczna poprawa jakości usług dla naszych pasażerów, a także uniezależnienie od ropy naftowej💪 To kolejny krok w kierunku rozwoju i zdobywaniu nowych kompetencji.

Na reakcję Czytelników nie trzeba było długo czekać:

Ile autobusów wodorowych zamarzło na mrozie? Czy to jakaś tajemnica? – zadał pytanie Rafał

Może to dziwne, ale nie było ani razu takiego przypadku – odpisała Spółka KMR

Czyli kierowcy zatrudnieni u Was głupoty opowiadają że na mrozie wodorowe autobusy się zatrzymywały bez powodu, i że nie dało się jednego autobusu zatankować bo coś zamarzło? – kontrował Czytelnik

Jak dalej będzie się rozwijać sytuacja z wodorem jako paliwem? Tego nie wiadomo, ale jedno jest pewne: kampania wyborcza w naszym regionie nabiera rumieńców.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button