Wiadomości

Co się dzieje w Połomi, czyli feralna ulica w gminie Mszana

Droga jest wojewódzka, ale kłopoty gminne. I to kłopoty niemałe, bo na szali jest ludzkie życie

Stosunkowo krótka trasa łącząca Świerklany z Mszaną powoli staje się głównym punktem działań lokalnych służb ratunkowych. Mowa o drodze wojewódzkiej nr 930, a ściślej o jej fragmencie biegnącym przez Połomię w powiecie wodzisławskim.

To już powoli koszmar – mówią okoliczni mieszkańcy –Nie ma miesiąca, żeby nie było tu wypadku.

I rzeczywiście rzut oka na statystyki wystarczy, żeby potwierdzić smutne informacje naszych rozmówców. Ale od zacznijmy od początku.

DW 930 zaczyna swój bieg w Świerklanach przy tzw. GSie, gdzie łączy się z ul. Kościelną. Od Świerklan ciągnie się w stronę Mszany, biegnie pod autostradą A1, a w Połomi jako ul. Wolności krzyżuje się z ulicami Szkolną i Centralną. Niewinnie brzmiące nazwy są już dobrze znane lokalnym służbom. Te bowiem regularnie interweniują na obu tych skrzyżowaniach.

Tu co chwilę jest jakiś wypadek – mówi pani Aniela (imię zmienione) mieszkające na granicy Połomi i Gogołowej.

To właśnie w stronę Gogołowej biegnie połomska ul. Szkolna krzyżująca się z DW 930. Jeszcze gorzej jest kilkaset metrów dalej w stronę Mszany – na tzw. Bocianie – gdzie przy sklepie Żabka DW 930 przecina ul. Centralną.

Można się zakładać, że jeśli Centralną jedzie policja na sygnale, to znowu jest wypadek na Bocianie i zakład mamy raczej wygrany – śmieją się mieszkańcy

Tyle tylko, że nikomu z okolicy do śmiechu nie jest, bo skrzyżowanie cieszy się złą sławą. Niestety: w pełni zasłużoną. W ciągu ostatnich 4 miesięcy w opisywanym rejonie miały miejsce następujące zdarzenia: 20 października kolizja na ul. Wolności/Szkolna, 23 listopada kolizja na ul. Wolności/Centralna, 11 grudnia kolizja na ul. Wolności/Centralna i 13 grudnia kolizja na ul. Wolności/Szkolna. Jeszcze lepszy obraz sprawy daje statystyka policyjna z lat obiegłych:

2021 roku
doszło do 4 kolizji na ul. Wolności/Centralnej,
doszło do 5 kolizji na ul. Wolności/Szkolnej i 1 wypadku drogowego

2022 roku
doszło do 3 kolizji na ul. Wolności/Centralnej,
doszło do 2 kolizji na ul. Wolności/Szkolnej i 1 wypadku drogowego

2023 roku
doszło do 3 kolizji na ul. Wolności/Centralnej,
doszło do 1 kolizji na ul. Wolności/Szkolnej i 1 wypadku drogowego

– poinformowała nas Oficer Prasowa Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim asp. szt. Małgorzata Koniarska

Warto dodać, że na początku października 2020 roku na ul. Wolności tuż przy granicy ze Świerklanami miał miejsce śmiertelny wypadek, w którym zginął kierowca samochodu osobowego. Nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa i nie udało się go uratować. Dziś około godziny 15:30 znów miała miejsce kolizja na tzw. Bocianie. Na miejscu była OSP Połomia, JRG Jastrzębie-Zdrój x2, pogotowie oraz policja. Jak długo potrwa ta fatalna passa? Czy podejmowane są jakieś działania mogące poprawić sytuację w tym rejonie?

Problem w tym rejonie jest znany wodzisławskiej Policji. Na kanwie zdarzeń, do których dochodziło we wskazanym rejonie zostało zorganizowane spotkanie przedstawicieli  Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, kierownictwa Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Wodzisławiu Śląskim oraz Wójta Gminy Mszana. Podczas spotkania ustalono, iż problemem na tym skrzyżowaniu jest jego specyficzna geometria –  kierujący, jadąc ulicą Podgórną w kierunku ul. Centralnej mogą nie zauważać płaszczyzny drogi ul. Wolności. Zmodernizowano więc skrzyżowanie ulic Wolności, Centralnej oraz Podgórnej – na ulicy Podgórnej zastosowano piktogramy ze znakiem STOP oraz  tzw. progi akustyczne, aby zwiększyć uwagę kierujących na kończące się pierwszeństwo przejazdu. Skrzyżowanie ul. Wolności, Szkolnej i Wiejskiej jest także prawidłowo oznakowane, jest bardziej przejrzyste niż te pierwsze, mimo tego, także dochodzi do zdarzeń drogowych z głównie z winy kierowców, którzy nie zwracają uwagi na znaki drogowe i przejeżdżają przez skrzyżowanie na wprost ulicami Szkolną lub Wiejską – napisała w odpowiedzi na nasze zapytanie asp. szt. Małgorzata Koniarska

Zarząd Dróg Wojewódzkich nie ustosunkował się do naszych zapytań (wysłaliśmy maila 27 grudnia 2023 r.). Czy zatem należy przyjąć, że problemu nie ma? Wydaje się, że jest dokładnie odwrotnie.

Należy podkreślić, iż do zdarzeń na wskazanych skrzyżowaniach dochodzi głównie z winy kierowców, którzy nie stosują elementarnych zasad prawa ruchu drogowego. Przyczyną tych zdarzeń jest lekceważenie znaków drogowych i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Przekraczanie dopuszczalnej w tych miejscach prędkości skutkuje natomiast powstawaniem zdarzeń poważniejszych w skutkach – twierdzi asp. szt. M. Koniarska

Jednocześnie wodzisławska policja deklaruje intensywniejsze zajęcie się tym tematem.

Mieszkańcy poprzez narzędzie internetowe tj. Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa zgłaszali problem na skrzyżowaniu ulic Wolności i Centralnej oraz Wolności i Szkolnej, który według zgłoszeń dotyczył przekraczania dopuszczalnej prędkości na ul. Wolności (na tej podstawie policjanci również są dyslokowani w miejsce, gdzie według zgłoszenia występuje zagrożenie), jedno zgłoszenie natomiast dotyczyło niewłaściwej infrastruktury drogowej – to zgłoszenie nie zostało potwierdzone, ponieważ skrzyżowanie jest oznakowane prawidłowo. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego są dyslokowani w ten rejon na podstawie statystycznych zagrożeń wynikających ze zdarzeń drogowych, do których tam dochodzi. Kontrolują prędkość, wykorzystują do służby także nieoznakowany radiowóz z wideorejestratorem. Mundurowi pełnią służbę aktywnie, reagują na wszelkie przypadki łamania przepisów ruchu drogowego. Między innymi, w ostatnim czasie policjanci zatrzymali do kontroli dwie osoby, które na ul. Wolności przekroczyli dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50km/h, co skutkowało zatrzymaniem ich uprawnień do kierowania na okres 3 miesięcy.

Skrzyżowania są oznakowane prawidłowo, policja patroluje ten rejon, a kolizje i wypadki jak się zdarzały – tak się zdarzają? Co dalej? Do tematu z pewnością jeszcze wrócimy. Oby nie było za późno.


Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button