Wiadomości

Najlepsza kawa jest w Czernicy (FOTOGALERIA)

Kolejny piknik historyczny połączony z Czernickim Biegiem Ulicznym odbył się w czwartkowe popołudnie, w Boże Ciało

Organizowane przez Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz przedsięwzięcie jest harmonijnym połączeniem dla wszystkich tych, którzy lubią historię lokalną, szukają miejsca dobrej zabawy dla dzieci, chcą rozwijać swoje umiejętności sportowe, albo najzwyczajniej w świecie chcą spotkać się ze znajomymi przy kiełbasie z grilla, dobrym piwie i kołoczu.

Tegoroczny piknik historyczny w Czernicy dotyczył dziejów dóbr rycerskich w miejscowości, co wiązało się z promocją książki wydanej przez stowarzyszenie. Redaktorem i współautorem Tajemnic zamku. Dzieje dóbr rycerskich w Czernicy jest dr Jan Krajczok, który podczas pikniku przeprowadził serię krótkich wykładów. Publikacja odkrywa wiele nieznanych wątków dotyczących dziejów miejscowości – udziału rodu Szeligów w bitwie pod Grunwaldem, losów rodu Reiswitzów, którego przedstawiciel związany z Czernicą stworzył koncepcję gier strategicznych, początków kopalni Charlotte, burzliwych dziejów miłosnych barona von Rotha i wielu innych.

Kiedy część dorosłych poznawała fakty historyczne dotyczące dziejów Czernicy inni z nich, ciesząc podniebienie miejscowym kołoczem, słuchali występów muzycznych zespołów Znaczki, Trojak i koła wokalnego SP w Czernicy. W tym samym czasie dzieci oglądać mogły spektakl lalkowy w Teatrze Lalek Marka Żyły i brać udział w grze terenowej, która pozwalała im poznać dzieje zamku, jak również detale jego wnętrza. Oczywiście, każdy z uczestników, po ukończeniu gry otrzymał nagrodę – były wśród nich, między innymi, torby zakupowe z herbem szlacheckim baron von Rotha. Uczestnicy biegu ulicznego, zarówno starsi jak i młodsi, również zostali uhonorowani przez wójta gminy Gaszowice, Pawła Bugdola.

Klamrą zamykającą piknik był wieczorny koncert zespołu Flame.

Czernickie przedsięwzięcie, jak zwykle, było precyzyjnie zorganizowane i jak zwykle zgromadziło tłumy uczestników. Dobra frekwencja nie powinna zaskakiwać, ponieważ piknik organizowany przez SDL Spichlerz jest cykliczny, istnieje na mapie kulturowej regionu od dekady i przyzwyczaił jego mieszkańców do dobrej jakości.

Warto wpaść do Czernicy na aromatyczną kawę z łakociami, które są serwowane w zamkowej Rothówce i warto zobaczyć zamkowe wnętrza oraz pospacerować po pobliskim parku. Letnia pogoda sprzyja małym wypadom, a do następnego pikniku pozostał cały rok.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button