Wiadomości

Polacy ratowali Żydów. Uczczono ich pamięć

O tym mało kto chce już pamiętać. Upływający czas i zniekształcony przekaz historyczny powoli robią swoje. Ale grono rybniczan ciągle pamięta o swoich bohaterach

Z inicjatywy śląskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wczoraj rybnickim cmentarzu komunalnym w miała miejsce niezwykła uroczystość. Odbyła się ona z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzięki Instytutowi uhonorowano pamięć Reginy, Konrada i Stefanii Zimoniów – Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Rodzina Zimoniów z Wielopola uratowała trzech więźniów KL Auschwitz, którzy zbiegli z Marszu Śmierci w styczniu 1945 r.

W uroczystości brali udział potomkowie (wnuki, prawnuki i praprawnuki) tych bohaterskich rybniczan, przedstawiciele IPN, władz miasta i naszego muzeum, ks. proboszcz z parafii Matki Boskiej Bolesnej Marek Noras oraz młodzież Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku. Pojawiła się także przedstawiciel pasjonatów historii z grupy Zapomniany Rybnik PlMałgorzata Płoszaj, która przybliżyła historię rodziny Państwa Zimoniów oraz Michaela Gilada (Goldmanna) – jednego z ocalonych. Warto dodać, iż uratowany przez mieszkańców Wielopola Michael Gilad był po latach jednym z tych, który jako śledczy brał udział w procesie Adolfa Eichmanna. Był także jednym ze świadków powieszenia zbrodniarza oraz jednym z kilku oficerów, którzy wsypali prochy Eichmanna do Morza Śródziemnego.

Na cmentarzu złożono kwiaty, zapalono znicze i odmówiono modlitwę za zmarłych.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button