Wiadomości

Rozprawa o obóz dla Ukraińców

Niecodzienna rozprawa odbyła się w miniony piątek (9 grudnia) w Sądzie Rejonowym w Rybniku w V Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Cała sprawa zaczęła się 18 marca 2022 roku, kiedy to Wójt Gminy Krzyżanowice polecił dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabełkowie, by wyodrębniła część obiektu (m.in. salę gimnastyczną, gabinet szkolnej pielęgniarki oraz szatnie i pomieszczenie socjalne) i przeznaczyła na… no właśnie. Na obóz dla uchodźców z Ukrainy. Obóz? Dla uchodźców? Zaraz wrócimy do tej kwestii.

Dyrektor Anna Kubica uznała (nie da się ukryć, że zasadnie), iż sprawa jest poważna i tak też do sprawy podeszła. Poinformowała o wszystkim rodziców uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i bezzwłocznie zajęła się ustaleniem stanu faktycznego. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że dyr. A. Kubica otrzymała pismo w piątek (18 marca), a pomieszczenia miała przygotować na poniedziałek (21 marca). Krótka wizja lokalna potwierdziła przypuszczenia dyrekcji: nie ma możliwości wyodrębnienia tych pomieszczeń, o czym Anna Kubica poinformowała Wójta w odpowiedzi na jego pismo.

Placówka nie posiada zewnętrznego boiska czy odpowiedniej przestrzeni do realizacji podstawy programowej z wychowania fizycznego poza salą gimnastyczną – czytamy w odpowiedzi skierowanej do Wójta.

Ponadto w omawianej części ZSP znajdują się gabinet pedagoga i pielęgniarki szkolnej, sala lekcyjna dla klasy V, szafki uczniowskie klas IV-VIII, szatnie sportowe […] i nie ma możliwości przeniesienia tych obiektów do innych części budynku.

Ta odpowiedź rozsierdziła Wójta Gminy Krzyżanowice na tyle, że postanowił ukarać dyr. Kubicę naganą z wpisaniem do akt. Najgorsze jednak – zdaniem Wójta – było to, że Anna Kubica użyła w rozmowie z rodzicami uczniów sformułowania obóz dla uchodźców.

Naruszyła Pani ustaloną organizację i porządek pracy w procesie pracy poprzez rozesłanie do wszystkich rodziców korespondencji wewnętrznej pomiędzy organem prowadzącym a placówką […] oraz użyła Pani w tytule wiadomości określenia „Obóz uchodźców w sali gimnastycznej ZSP”.

Takie określenie zdaniem Wójta może powodować negatywne skojarzenia. Co miałoby być powodem tych skojarzeń? Tego Wójt nie wyjaśnia i pozostaje nam czekać na wyrok sądu w tej sprawie. Warto dodać, że murem za dyrektor Kubicą stanęło grono pedagogiczne, rodzice, a także Niezależny Związek Zawodowy Wolność i Godność.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. wójt gminy Krzyżanowice próbował zastraszyć dyrektorkę szkoły. Uwierzył chyba w propagandę, by ułatwiac życie Ukraińcom, kosztem funkcjonowania polskiej szkoły. To prymitywne i bezczelne zachowanie wójta. Powinien być odwołany ze swojej funkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button