Wiadomości

Mali pacjenci znów będą leczeni. Pediatria wraca do Rydułtów.

Takie wiadomości chciałoby się przekazywać każdego dnia. Już za niecałe 6 tygodni wznawia pracę oddział dziecięcy.

Przypomnijmy, że od początku grudnia zeszłego roku jeden z najsłynniejszych na Górnym Śląsku oddziałów pediatrycznych zawiesił działalność. Cała przyszłość rydułtowskiej lecznicy stała pod dużym znakiem zapytania. O tej sprawie pisaliśmy jako jedni z pierwszych.

Tak naprawdę to nikt nic nie wie – mówiła na początku bieżącego roku w rozmowie z nami radna Rady Powiatu Wodzisławskiego Danuta Maćkowska . Ze wszystkich sił walczymy o to, by szpital nadal funkcjonował. Nie jest to łatwe, ale nie poddajemy się.

Zwrot akcji nastąpił niespodziewanie w połowie lutego. Najpierw nieoficjalnie mówiono, że program naprawczy szpitala (będący w istocie programem jego likwidacji), o którym również informowaliśmy – choć przyjęty przez radę powiatu – wyląduje w koszu. Później starosta Leszek Bizoń ogłosił, że udało się zatrudnić lekarzy zapewniających ciągłość pracy oddziału. Do pracy wróci też wieloletni ordynator dr Stefan Cichy, który znów pokieruje pracami pediatrii. Ma to mieć miejsce już 1 kwietnia. Czy oddział zostanie przeniesiony do Wodzisławia? Tego na razie nie wiadomo, są takie zamiary, ale trudno mówić o szczegółach.

Nie ukrywam, że perspektywa jest taka, żeby ten oddział został przeniesiony do wodzisławskiego szpitala – mówi dyrektor PPZOZ Krzysztof Kowalik. Takie są oczekiwania lekarzy, którzy chcieliby zasilić ten oddział, ale wymagają zaplecza anestezjologicznego. A takie zapewnia wyłącznie placówka w Wodzisławiu.

Z kolei starosta Leszek Bizoń dodaje, że trudno na ten moment mówić o konkretnym terminie przenosin oddziału.

Po rozmowach z lekarzami oraz dyrekcją PPZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim ustaliliśmy, że jeszcze w lutym wspólnie zrobimy analizę i dokonamy wyboru miejsca, które spełniałoby wymagania, ale także pozwoliłoby na wieloletnie funkcjonowanie oddziału w tej samej lokalizacji – stwierdził starosta.

Z kolei oddział chirurgii ogólnej, który zawiesił działalność w sierpniu ubiegłego roku wznowi prace z początkiem maja.

Pierwszego maja wznawiamy pracę tego oddziału. Podpisaliśmy już umowy przedwstępne z trzema lekarzami, którzy obecnie są pracownikami Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. To lekarze, którzy w 2019 roku, za poprzedniej dyrekcji, przeszli z wodzisławskiej do jastrzębskiej lecznicy – poinformował dyrektor Kowalik

Na ten moment z Rydułtów ma zniknąć interna, która wg planów będzie przeniesiona do Wodzisławia, natomiast na miejscu pozostanie oddział rehabilitacji. Co będzie dalej? Do sprawy z pewnością jeszcze wrócimy.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button