Akademia Młodych Dziennikarzy

Nowy rok i nowe wyzwania, czyli samorozwój.

Pewnie wszyscy znacie to słynne powiedzenie „nowy rok, nowa/nowy ja” a co za tym idzie różnorodne postanowienia. Niektórzy chcąc zacząć chodzić na siłownię, inni chcą zacząć nowe hobby, a inni zaś decydują się na samorozwój.

Właśnie, samorozwój… W dzisiejszych czasach samorozwój jest dość popularnym pojęciem. Dużo się o nim mówi na różnych forach internetowych. Ale pojawia się tutaj jedno zasadnicze pytanie, od czego zacząć samorozwój? Samo pojęcie mówi nam, że są to działania, które powodują udoskonalenie naszych umiejętności, charakteru i osobowości. Również powoduje to przekroczenie naszych podświadomych barier. Ale właśnie: od czego zacząć cały ten proces?

Na samym początku warto się zastanowić i odpowiedzieć na takie pytania jak:

Co się dla mnie liczy w moim życiu?

Co bym chciała osiągnąć?

Stwórz listę celów, które chcesz osiągnąć, mogą to być cele krótko terminowe lub i długoterminowe. A co najważniejsze, i o czym warto pamiętać zaczynając samorozwój, jest zaakceptowanie swoich zalet i wad a także zmian w swoim życiu. Pierwsza połowa jest już za nami. Teraz czas na drugą.

Jako że mamy już odpowiedzi na pytania i określone swoje cele, warto wziąć się do roboty.

Staraj się pomału wyjść z własnej strefy komfortu – strefa komfortu sprawia, że automatycznie odsuwamy się od niewygodnych dla nas rzeczy. Każdy postawiony przez nas cel wymaga wdrążenia do życia nowych nawyków i przyzwyczajeń, dlatego wyjście z własnej strefy komfortu jest w tym przypadku bardzo potrzebne.

Planuj– zawsze na koniec dnia zaplanuj sobie kolejny dzień. Napisz, co chcesz i musisz zrobić jutro, zaznacz także, które zadania są dla ciebie priorytetem a które nie. Najlepiej podzielić sobie dzień na bloki czasowe rano, południe, wieczór. Zawsze na koniec dnia rozliczaj się z wykonanych działań. Na samym początku może być ciężko wyrobić sobie taki nawyk, ale później już będzie tylko łatwiej

Małe kroki- każdego dnia postaraj się zrobić coś, co sprawi, że będziesz bliżej do osiągnięcia twojego wymarzonego celu.

Pamiętaj o odpoczynku – ważne jest żeby nasz organizm był zdrowy psychicznie jak i fizyczne. Dzięki temu będziemy mieć więcej siły, aby dążyć do naszego upragnionego celu.

Czytaj – czytaj książki, które wspomogą twój samorozwój, poszerzą twoje zainteresowania, pomogą ci zrozumieć samego siebie i które doprowadzą cię do twojego marzenia.

Na sam koniec rozważań o samorozwój warto dodać, że najważniejsze w tym całym procesie jest dojście do porozumienia z własnym „ja”, z wadami, słabościami i błędami. Jest to także zdanie sobie sprawy z tego, że nie możemy identyfikować się z popełnionymi przez nas błędami. Mimo popełnianych przez nas błędów, nie jesteśmy nimi.

Oliwia Popiela

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button