Wiadomości

Jest decyzja! Powstanie diecezja rybnicka

O tym mówiło się już od dawna, ale teraz mamy pewność. Wkrótce będzie i nowy biskup, i nowa diecezja

To nie jest zwykły świąteczny weekend. Przed momentem z katowickiej kurii otrzymaliśmy wiadomość, która nas zelektryzowała

Niezwykle miło jest nam poinformować, że przed momentem dotarła do nas wspaniała informacja! Otóż Jego Świątobliwość Papież Franciszek bullą Quanto Gallico erygował nową diecezję rybnicką. Obejmie ona obszar następujący:

-Wodzisław Śl. wraz z powiatem wodzisławskim;
-Rybnik wraz z powiatem rybnickim;
-Żory;
-Jastrzębie Zdrój;
-oraz parafię Rudy, która zostanie wyłączona z ob. diecezji gliwickiej i – być może – część powiatu raciborskiego, która znajduje się poza archidiecezją opolską
;

Najprawdopodobniej pierwszym biskupem zostanie któryś z rybnickich proboszczów. Kto dokładnie? Tego nie wiadomo, choć na liście potencjalnych kandydatów jest kilka mocnych nazwisk.

Z naszych informacji wynika natomiast, że biskup nominat przyjmie święcenia episkopatu 29 czerwca br. w rybnickiej bazylice św. Antoniego z rąk abpa A. Galbasa oraz kard. R. Saraha.

Najprawdopodobniej też nowa diecezja ma być polem doświadczalnym dla powrotu do Mszy Łacińskiej (tzw. trydencka) w każdej parafii nowej diecezji. Zniesiona ma też być Komunia Św. udzielana na rękę, którą będzie się przyjmować wyłącznie na klęcząco przy balaskach i do ust. Znikną także nadzwyczajni szafarze i ministrantki. Otwarta natomiast pozostaje kwestia nabożeństw prowadzonych po śląsku. Wieść gminna niesie, że o to właśnie szczególnie zabiegali lokalni parlamentarzyści.

Już teraz zdarza się, że któryś z księży czyto ogłoszenia po naszymu – mówią w rozmowie z nami lokalni proboszczowie -Nie jest to nic ani dziwnego, ani zdrożnego. Nie powinno zatem zaskakiwać, że Watykan nie widzi problemu, by np. spowiadać po śląsku czy głosić kazanie posługując się godką

Ostateczne decyzje będą oczywiście należały do nowego ordynariusza, który – jak ustaliliśmy – zamieszka początkowo najprawdopodobniej w którejś z parafii Rybnika i stamtąd wszystkim pokieruje.

Nową diecezję, nowego biskupa i diecezjan polecamy Waszej modlitwie! – czytamy na końcu kurialnego komunikatu

Czy powstanie nowej diecezji jest zapowiedzią szerszej akcji mającej na celu likwidację wstrząsanej skandalami diecezji sosnowieckiej? Nie jest to wykluczone, choć na szczegółowe informacje przyjdzie nam zapewne jeszcze poczekać.

Powiązane artykuły

2 komentarzy

  1. Msze trydenckie, po łacinie?! W Turzy Śląskiej już teraz proboszcz katuje parafian łacińskim ojcze nasz. Dziękujemy ale nie !!! Polski jako państwa nie było przez 123 lata i prztrwała, bo ludzie pielęgnowali polską mowę. Dlatego tak ważna modlitwa pańska powinna być w języku ojczystym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button